Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Sondaż: większość Afgańczyków uważa, że kraj idzie w dobrym kierunku

0
Podziel się:

Większość Afgańczyków uważa, że ich kraj podąża w dobrym kierunku, a
liczba osób obawiających się o bezpieczeństwo własne i swojej rodziny spadła w porównaniu z rokiem
ubiegłym - wynika z opublikowanego w środę w sondażu organizacji non-profit Asia Foundation.

Większość Afgańczyków uważa, że ich kraj podąża w dobrym kierunku, a liczba osób obawiających się o bezpieczeństwo własne i swojej rodziny spadła w porównaniu z rokiem ubiegłym - wynika z opublikowanego w środę w sondażu organizacji non-profit Asia Foundation.

Mimo zbliżającego się zakończenia interwencji międzynarodowych sił NATO w Afganistanie 48 proc. mieszkańców przyznało, że czasem lub często obawia się o życie własne lub swoich bliskich. To o 8 punktów proc. mniej niż w badaniu sprzed roku.

Przybyło za to osób optymistycznie oceniających przeszłość kraju - z 46 proc. w zeszłym roku do 52 proc. w roku obecnym.

Zdecydowana większość ankietowanych popiera wysiłki rządu w celu rozpoczęcia negocjacji i pojednania się ze zbrojnymi ugrupowaniami rebelianckimi. Poparcie dla talibskich bojowników wyraziła jedna trzecia badanych, dwie trzecie są im przeciwne.

Blisko 80 proc. respondentów wskazało korupcję jako ogromny problem obecny we wszystkich aspektach życia i na wszystkich szczeblach władzy.

Sondaż przeprowadzono z udziałem 6290 pełnoletnich obywateli ze wszystkich 34 prowincji Afganistanu. Margines błędu wynosi 5,1 pkt proc. Coroczne sondaże Asia Foundation są regularnie cytowane przez wiele organizacji działających w Afganistanie.

Do końca 2014 roku ma się zakończyć wycofywanie NATO-wskich Międzynarodowych Sił Wsparcia Bezpieczeństwa (ISAF) i proces przekazywania władzom afgańskim odpowiedzialności za bezpieczeństwo kraju. Obecnie na terytorium afgańskim przebywa około 130 tys. żołnierzy z różnych krajów, w tym z Polski. (PAP)

akl/ ro/

12624683 12624466 arch.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)