Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sopot: Konferencja o dialogu społecznym na jubileusz "S"

0
Podziel się:

Roli dialogu społecznego poświęcona jest rozpoczęta w niedzielę w Sopocie
międzynarodowa konferencja stanowiąca część programu obchodów 30-lecia Solidarności. W spotkaniu
bierze udział ok. 120 związkowców i urzędników z kilkudziesięciu krajów.

Roli dialogu społecznego poświęcona jest rozpoczęta w niedzielę w Sopocie międzynarodowa konferencja stanowiąca część programu obchodów 30-lecia Solidarności. W spotkaniu bierze udział ok. 120 związkowców i urzędników z kilkudziesięciu krajów.

Organizatorami konferencji są Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" i Europejskie Centrum Pytań Pracowniczych (EZA), którą tworzy ponad 60 organizacji pracowniczych z 20 różnych krajów.

Jak powiedział w niedzielę PAP Józef Mozolewski członek prezydium Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność", głównym tematem dwudniowej konferencji będzie uczestnictwo związków zawodowych w kształtowaniu polityki społecznej i związany z tym dialog społeczny.

"Wśród uczestników spotkania są przedstawiciele niemal wszystkich europejskich krajów, ale mamy też gości z Kanady i USA. Chcemy m.in. wymienić się doświadczeniami na temat tego, jak w poszczególnych krajach wygląda dialog społeczny i to zarówno na poziomie dialogu związków zawodowych z władzami państwowymi czy samorządowymi, jak i podobnego dialogu wewnątrz firm" - powiedział PAP Mozolewski.

Jak wyjaśnił, jednym z punktów wyjścia do dyskusji na ten temat będą polskie doświadczenia: zarówno te historyczne jak podpisanie porozumień sierpniowych w 1980 roku oraz okrągły stół z 1989 roku, jak i te współczesne.

Otwierając konferencję prezes EZA Raf Chanterie krótko przypomniał osiągnięcia polskiej Solidarności, podkreślając przy tym, że to właśnie ten ruch "odegrał kluczową rolę w przejściu bloku wschodniego do rodziny krajów demokratycznych".

Chanterie podkreślił, że te same wartości, o jakie walczyła Solidarność, znalazły się w przyjętej przez większość państw Unii Europejskiej Karcie Praw Podstawowych. "Jednak jest wielka potrzeba, by Komisja Europejska wykazała inicjatywę, by wzmocnić dialog społeczny" - zaznaczył Chanterie.

Jak dodał prezes EZA, "ostatni kryzys finansowy pokazał upadek liberalizmu". "Do nas należy przedstawienie modelu alternatywnego dla obowiązującego obecnie modelu ekonomicznego" - powiedział dodając, że nowy model można wypracować tylko codzienną ciężką pracą wszystkich sił społecznych, w tym związków zawodowych.

W swoim przemówieniu na otwarcie konferencji podobnie ocenił konieczność pogłębienia dialogu społecznego Mozolewski. "Rozwój dialogu społecznego to najlepsza odpowiedź na globalizację i nowe zjawiska na rynku pracy, które towarzyszą temu procesowi" - powiedział m.in. związkowiec.

Jak dodał, poziom zaangażowania się we wspomniany dialog społeczny wygląda różnie w różnych krajach. "Z polskiej współczesnej perspektywy trudno znaleźć przykłady rzeczywistego dialogu społecznego" - ocenił Mozolewski.

Związana z jubileuszem Solidarności konferencja potrwa do poniedziałku. Wśród uczestników jej poniedziałkowej części znajdą się m.in. szef Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek, były szef Solidarności Marian Krzaklewski oraz gdański arcybiskup Sławoj Leszek Głódź.

Jak powiedział PAP Mozolewski NSZZ "Solidarność" od dwóch lat jest członkiem EZA. Europejskie Centrum Pytań Pracowniczych zajmuje się przede wszystkim organizacją różnego rodzaju spotkań i szkoleń poświęconych m.in. działalności zawiązków zawodowych. EZA ma partnerów w całej Europie i utrzymuje kontakty z organizacjami pracowniczymi z Ameryki Centralnej i Południowej oraz z Afryki.

aks/ ala/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)