Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sopot: Wystawa poświęcona historii polskiego street artu

0
Podziel się:

"FALE. Subiektywna historia polskiego strit artu" - to tytuł wystawy, której
wernisaż odbędzie się w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie w czwartek. Wystawa ma być
podsumowaniem ponad dwudziestu lat istnienia zjawiska street artu w Polsce.

"FALE. Subiektywna historia polskiego strit artu" - to tytuł wystawy, której wernisaż odbędzie się w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie w czwartek. Wystawa ma być podsumowaniem ponad dwudziestu lat istnienia zjawiska street artu w Polsce.

Wystawa ma charakter dokumentacyjny. "Nie ma żadnych dzieł sztuki, nie ma prac, które powstały specjalnie na tę wystawę" - powiedział Marcin Gołębiewski, który wraz z żoną Małgorzatą odpowiada za koncepcję i koordynację wystawy. Jak wyjaśnił, spolszczona pisownia ang. street w tytule wystawy jest podkreśleniem tego, że jest to "polski street art" i "próba przewrotnego i subiektywnego postrzegania tego zjawiska".

Na wystawę składają się głównie zdjęcia prac oraz teksty, których autorami są: Mariusz "M-city" Waras, Adam "Ixi Color" Jastrzębski oraz Sławek "Zbiok" Czajkowski. Prezentowane są też zdjęcia kilkunastu innych osób zajmujących się street artem. Będzie jedynie kilka eksponatów pełniących rolę scenografii. "Ktoś złośliwy mógłby powiedzieć, że jest to +izba pamięci+ ale nie jest to izba pamięci, a przegląd polskiej sztuki ulicznej z ostatnich kilkudziesięciu lat" - tłumaczy Gołębiewski.

Według niego "większość kuratorów, artystów i menedżerów sztuki współczesnej kompletnie nie zdaje sobie sprawy z tego, czym jest street art". Liczy on na to, że po wystawie powstanie kompendium wiedzy o historii polskiego street artu, bo istniejące na rynku wydawnictwa, które popularyzują wiedzę nt. street artu, nie starają się tego zjawiska dogłębnie i merytorycznie opisać.

Mariusz "M-city" Waras to najbardziej znany polski artysta działający w przestrzeni miejskiej, jest autorem kilkuset murali na całym świecie w ramach autorskiego projektu M-city. Jest absolwentem Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, gdzie obecnie jest asystentem prof. Jerzego Ostrogórskiego w pracowni malarstwa. Jego prace można zobaczyć między innymi w Warszawie, Gdańsku, Berlinie, Paryżu, Dżakarcie, Sao Paulo, Nowym Jorku, Bolzano, Londynie, Pradze.

Adam "Ixi Color" Jastrzębski, artysta wizualny, autor konceptualnych instalacji malarskich, kurator. Ukończył historię sztuki na Uniwersytecie Warszawskim. Od 2005 roku związany z grupą Vlepvnet, z którą współpracuje do chwili obecnej. Jest współtwórcą programu galerii V9 i kuratorem budowanej przez Vlepvnet kolekcji prac polskich artystów street art. Od 2012 roku artysta jest reprezentowany przez galerię Propaganda.

Sławek "Zbiok" Czajkowski jest absolwentem Instytutu Sztuki i Kultury Plastycznej przy Uniwersytecie Zielonogórskim. Obecnie mieszka i pracuje we Wrocławiu. Artysta działający w dziedzinie street artu, autor wielu murali i interwencji miejskich. Brał udział w licznych wystawach galeryjnych, indywidualnych i zbiorowych. W swojej dotychczasowej działalności koncentrował się raczej na tematyce poruszanej przez street artowców z wielkich miast, takich jak: walka z postępującą monopolizacją przestrzeni miejskich przez systemy korporacyjne, nadmierna kontrola społeczeństwa nad życiem jednostki, czy żartobliwe komentowanie współczesnej rzeczywistości.

Marcin Gołębiewski, z wykształcenia teolog, od kilkunastu lat zajmuje się sztuką współczesną. Prezes Fundacji Wschód Sztuki. Organizator Festiwalu Sztuk Wizualnych ArtBoom w Krakowie. Kurator kilkudziesięciu wystaw w kraju i zagranicą. (PAP)

bls/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)