Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Sosnowiec: Pikieta ZNP przeciwko likwidacji szkół

0
Podziel się:

Pod hasłem "Chcemy rozmawiać" związkowcy z ZNP zorganizowali w Sosnowcu
pikietę w obronie szkół przeznaczonych do likwidacji lub przekształcenia. Z poparciem przyjechali
do Sosnowca prezes ZNP Sławomir Broniarz oraz związkowcy z Łodzi i Dolnego Śląska.

Pod hasłem "Chcemy rozmawiać" związkowcy z ZNP zorganizowali w Sosnowcu pikietę w obronie szkół przeznaczonych do likwidacji lub przekształcenia. Z poparciem przyjechali do Sosnowca prezes ZNP Sławomir Broniarz oraz związkowcy z Łodzi i Dolnego Śląska.

Prezes ZNP Sławomir Broniarz powiedział dziennikarzom, że z informacji jakie dotarły do ZNP wynika, że w każdym z 16 województw proces likwidacji może objąć od 40 do 60 szkół. Podkreślał, że Związek Nauczycielstwa Polskiego jest gotowy do rozmów w myśl hasła "Chcemy rozmawiać", które pojawiło się także na transparentach przed Urzędem Miasta w Sosnowcu.

Sosnowiec jest jednym z wielu miast w kraju, w którym w wyniku planów reorganizacji oświaty zmieni się liczba szkół. Jak poinformował PAP naczelnik wydziału informacji i promocji Rafał Łysy, plan reorganizacji dotyczy jednej szkoły podstawowej (przeniesienie do innego budynku), trzech gimnazjów (2 przeniesienia i jedna likwidacja) oraz Zespołu Szkół Specjalnych nr 1, który zostanie zamknięty a jego uczniowie będą kontynuować naukę w Zespole Szkół Specjalnych nr 2.

Powiedział, że przyczyną tych zmian jest "galopujący niż demograficzny" oraz wzrastające wydatki na oświatę. "Szkołę podstawową musimy przenieść do innego budynku, ponieważ remont obecnego kosztowałby miasto 2,3 mln zł" - tłumaczył.

Takim planom przeciwni są rodzice i nauczyciele.

Nauczyciele z Zespołu Szkół Specjalnych nr 1, którzy pojawili się na pikiecie przed Urzędem Miasta, tłumaczyli PAP, że protestują przeciwko tym planom, ponieważ budynek, który będą musieli opuścić jest - ich zdaniem - lepiej przystosowany do dzieci niepełnosprawnych niż ten, do którego mają zostać przeniesieni. "W szkole uczy się 149 uczniów, mają zapewnioną ciągłość nauki od szkoły podstawowej, poprzez gimnazjum, do szkoły zawodowej" - powiedziała jedna z nauczycielek.

Rodzice uczniów z orzeczeniami o niepełnosprawności podkreślali, że ich dzieci zżyły się ze szkołą i nauczycielami. "Syn kończy 16 lat, miał zamiar kontynuować naukę w zawodówce, która znajduje się w zespole. Kiedy usłyszał, że zawodówka zostanie przeniesiona w inne miejsce, zmienił zdanie co do dalszej nauki w ogóle. Nikt nie zdaje sobie sprawy z tego co przeżywają dzieci niepełnosprawne i ich rodzice" - powiedziała jedna z matek.

Prezes ZNP na schodach do budynku urzędu mówił, że w takich sytuacjach trzeba rozmawiać, ale żeby "doszło do jakiegokolwiek dialogu musi być ta druga strona (samorząd - PAP)". "Samorządowcy są reprezentantami społeczności, a ta świadomość nie może im przyświecać tylko wtedy kiedy są wybory" - powiedział. Dodał, że ZNP jest gotowe do rozmów i negocjacji.

Ze wsparciem przyjechali także związkowcy z Dolnego Śląska i Łodzi. Wiceprezes Okręgu Łódzkiego ZNP Jadwiga Tomaszewska powiedziała, że udało im się przekonać miasto do rozmów. "Takie decyzje nie mogą zapadać tylko w gabinetach urzędów" - uważa.

W wyniku reorganizacji sieci szkół Sosnowiec zaoszczędzi na wydatkach na oświatę ok. 2,5 mln zł. "Na oświatę wydajemy ok. 300 mln zł rocznie, co stanowi 50 proc. budżetu naszego miasta" - dodał naczelnik wydziału promocji. Poinformował także, że kwestia cięć etatów nie jest jeszcze przesądzona, jednak nie wszyscy nauczyciele i pracownicy obsługi oraz administracji znajdą zatrudnienie w innych szkołach.

Kwestia likwidacji szkół nie została jeszcze zamknięta. Do 29 lutego radni mają czas na przyjęcie uchwał i powiadomienie Śląskiego Kuratorium Oświaty. Z danych jakie napłynęły do kuratorium z kilku delegatur terenowych wynika, że do tej pory samorządy planują zlikwidować 42 szkoły. (PAP)

ktp/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)