Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sosnowiec: Woda czysta bakteriologicznie; jeszcze nie nadaje się do picia

0
Podziel się:

Woda z wodociągów w Sosnowcu jest czysta bakteriologicznie, mieści się też
w normach m.in. zawartości żelaza, glinu i manganu. Wciąż jednak nie nadaje się do picia -
nieznacznie przekroczone są parametry mętności, na co wpływa zwiększona zawartość wapnia i magnezu.

Woda z wodociągów w Sosnowcu jest czysta bakteriologicznie, mieści się też w normach m.in. zawartości żelaza, glinu i manganu. Wciąż jednak nie nadaje się do picia - nieznacznie przekroczone są parametry mętności, na co wpływa zwiększona zawartość wapnia i magnezu.

To wyniki badań monitorujących jakość wody po środowej awarii wodociągu, wskutek której woda na ponad 50 ulicach w sosnowieckich dzielnicach Zagórze, Klimontów, Kazimierz i Porąbka przestała nadawać się do picia. Według szacunków wodociągowców, problem objął ok. 50-60 tys. mieszkańców. Pitną wodę zaczęto dostarczać im beczkowozami.

Do pogorszenia parametrów fizykochemicznych wody doszło po usunięciu awarii uszkodzonej magistrali wodociągowej o średnicy 600 mm relacji Maczki-Zagórze na ul. Wileńskiej. Zabarwienie, wzrost mętności wody oraz podwyższona zawartość żelaza były efektem uwolnienia ze ścianek naprawianej magistrali luźnych związków mineralnych.

Jak przekazał w czwartek rano PAP rzecznik dostarczającego wodę Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów Aleksander Maicher, pobierane w terenie próbki nadal badane są co dwie godziny. Dzięki posiadanemu sprzętowi firma była w stanie m.in. w ciągu 18 godzin przeprowadzić badanie bakteriologiczne.

"Możemy z całą pewnością rozwiać obawy miekszańców - nie ma żadnego zagrożenia bakteriologicznego. Nasze samochody nadal pobierają w terenie próbki wody do bieżących badań parametrów fizykochemicznych. Rano nadal podwyższone były parametry mętności, przez zwiększoną zawartość wapnia i magnezu" - wskazał Maicher.

Woda w kranach nadal przez to nie jest zdatna do spożycia. Można z niej korzystać w celach gospodarczych. Pod numerem telefonu 994 można się dowiedzieć, gdzie znajdują się beczkowozy. Nad usunięciem problemu czuwają służby techniczne i laboratoryjne Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów oraz Rejonowego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Sosnowcu.

Po środowej awarii wodociągowa spółka z Sosnowca przystąpiła do kontrolowanego płukania sieci wodociągowej oraz niezbędnych regulacji, aby jak najszybciej zlikwidować zaistniałe zjawisko.(PAP)

mtb/ pad/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)