Notowania

wiadomości
11.01.2012 15:42

SP apeluje do Kopacz o rozpoczęcie prac nad nowelą prawa górniczego

Klub Solidarnej Polski zaapelował w środę do marszałek Sejmu Ewy Kopacz o pilne rozpoczęcie prac nad ich projektem nowelizacji prawa geologicznego i górniczego. SP przekonuje, że proponowane zmiany m.in. zapobiegną korupcji przy wydawaniu koncesji na eksploatację złóż.

Podziel się
Dodaj komentarz

Klub Solidarnej Polski zaapelował w środę do marszałek Sejmu Ewy Kopacz o pilne rozpoczęcie prac nad ich projektem nowelizacji prawa geologicznego i górniczego. SP przekonuje, że proponowane zmiany m.in. zapobiegną korupcji przy wydawaniu koncesji na eksploatację złóż.

Klub domaga się też od szefa sejmowej komisji ochrony środowiska, zasobów naturalnych i leśnictwa Stanisława Żelichowskiego (PSL) zwołania posiedzenia komisji w związku z informacjami, że ABW we wtorek zatrzymała siedem osób podejrzanych o korupcję przy wydawaniu koncesji na poszukiwanie gazu łupkowego.

Chodzi o szefową Departamentu Geologii i Koncesji Geologicznych Ministerstwa Środowiska, dwóch pracowników tego departamentu, pracownika Państwowego Instytutu Geologii i trzy osoby z firm ubiegających się o koncesje. W środę prokuratura poinformowała, że usłyszeli oni zarzut przyjmowania lub wręczania łapówek.

Szef klubu SP Arkadiusz Mularczyk mówił na konferencji prasowej w Sejmie, że należy sprawdzić, jak zatrzymanie tylu ważnych urzędników państwowych wpłynie na dalsze wydawanie koncesji. Zdaniem Mularczyka sprawdzenia wymaga także to, jakie straty Skarb Państwa mógł ponieść z powodu ewentualnej korupcji urzędników.

Poseł SP oraz główny geolog kraju za rządów PiS Mariusz Jędrysek przekonywał, że do takich nieprawidłowości mogło dojść ze względu na brak właściwego systemu prawa. Jak mówił, obecna sytuacja w zakresie prawa górniczego i geologicznego jest bardzo nieprzejrzysta. "Nie wiemy, kto jest właścicielem koncesji, nie mamy żadnej kontroli nad eksploatacją i w zasadzie musimy wydać koncesję na eksploatację złoża tym, którzy dostali koncesję na poszukiwania" - argumentował.

Zwrócił uwagę, że w grudniu SP złożyła projekt nowelizacji ustawy Prawo geologiczne i górnicze. "Ona wpłynęła 21 grudnia do laski marszałkowskiej, do dzisiaj nie mamy informacji o nadanym numerze" - zaznaczył.

Mularczyk zapowiedział, że jeszcze w środę SP skieruje do marszałek Sejmu pisemny apel o to, by w trybie pilnym nadała numer druku projektowi i również w trybie pilnym wdrożyła go do prac parlamentarnych.

"Jednocześnie złożymy także wniosek do przewodniczącego komisji ochrony środowiska pana Stanisława Żelichowskiego o to, by również w trybie pilnym zwołał posiedzenie komisji. Ta sprawa wymaga pilnego zajęcia się nią przez zarówno rząd jak i parlament, dlatego że dalsza bezczynność może skutkować dużymi stratami dla Skarbu Państwa" - przekonywał Mularczyk.

Żelichowski powiedział w środę PAP, że obecnie nie widzi powodu, by zwoływać posiedzenie w związku z działaniami ABW. "Prokuratura niech czyni swoją powinność, udowodni, postawi ludzi przez sądem. Co ma komisja do tego?" - powiedział. Jak dodał, w planie prac komisji na pierwsze półrocze jest punkt dotyczący gazu łupkowego i to wtedy, zgodnie z ustalonym wcześniej harmonogramem, posłowie powinni zająć się tą kwestią.

Projekt SP zakłada powołanie Polskiej Służby Geologicznej, która m.in. ma działać na rzecz ochrony interesów państwa w zakresie gospodarowania strukturami geologicznymi. Według projektu, Polska Służba Geologiczna miałaby prawo powoływać spółki celowe z udziałem Skarbu Państwa. (PAP)

(planujemy kontynuację tematu)

mzk/ eaw/ jra/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz