Notowania

wiadomości
31.01.2014 14:18

SP: potrzebna czytelna i odpowiedzialna polityka wobec Ukrainy

W polskim interesie jest, by Ukraina była wolna, ale to sami Ukraińcy powinni demokratycznie zdecydować, jak to zrobić - ocenił w piątek europoseł SP Jacek Kurski. Według niego potrzebna jest czytelna i odpowiedzialna polityka Polski wobec Kijowa.

Podziel się
Dodaj komentarz

W polskim interesie jest, by Ukraina była wolna, ale to sami Ukraińcy powinni demokratycznie zdecydować, jak to zrobić - ocenił w piątek europoseł SP Jacek Kurski. Według niego potrzebna jest czytelna i odpowiedzialna polityka Polski wobec Kijowa.

Kurski poinformował na piątkowej konferencji w Sejmie, że w ramach misji parlamentarzystów europejskich na Ukrainie spotkał się z szefem administracji prezydenta Ukrainy Andrijem Klujewem, przedstawicielami opozycji oraz ukraińskich kościołów: grekokatolickiego, cerkwi kijowskiej i moskiewskiej, a także z demonstrantami na Majdanie.

"Wnioski są dla nas następujące: wolna Ukraina leży w interesie Polski i trzeba czynić wszystko, by niezależność Ukrainy wzmacniać" - powiedział Kurski. Zaznaczył, że mimo to niepokoi go "pewna egzaltacja i zapętlenie polskiej polityki wobec Ukrainy".

Krytykował też sposób postępowania części polskich polityków wobec aspiracji Ukraińców dotyczących wstąpienia do UE. "Oni mówią, że Europa leży na wyciągnięcie dłoni i nic tylko do niej przystąpić, tymczasem nie towarzyszy temu żadna symetryczna oferta ze strony Europy" - stwierdził Kurski. "Czasem mam wrażenie, że Polacy zachowują się tam jak wojska radzieckie, które wzywają Warszawę w 44 r. do walki: +powstańcie+. Warszawa powstaje, powstanie gaśnie, a oni nie mają z tym nic wspólnego" - dodał.

Zdaniem Kurskiego Polska powinna prowadzić politykę wobec Ukrainy czytelnie i odpowiedzialnie i "nie mamić Ukraińców szybkim wstąpieniem do UE".

Niepokój europosła budzi też "stawianie na piedestale" b. premier Ukrainy Julii Tymoszenko, która - zdaniem Kurskiego - jest "osobą budzącą wątpliwości" ze względu na niepewne pochodzenie jej dużego majątku oraz jej decyzje dotyczące porozumienia gazowego z Rosją. Zdaniem Kurskiego błędem jest też gloryfikowanie przez niektórych lidera nacjonalistycznej partii Swoboda Ołeha Tiahnyboka. Jak przekonywał europoseł, za sprawą Swobody mogą wzmocnić się na Ukrainie antypolskie resentymenty, odwołujące się do działalności UPA na Wołyniu.

Z obu tych powodów - podkreślił Kurski - nie powinno się jednoznacznie popierać ukraińskiej rewolucji. Według Kurskiego należy za pośrednictwem UE i USA wywierać presję na ukraińskie władze, by wprowadzały procedury demokratyczne. "Chodzi o to, by sami Ukraińcy mieli możliwość decydowania w którym kierunku pójdzie ich kraj" - podkreślił.

Żeby tak się stało - uważa Kurski - na Ukrainie muszą odbyć się wolne wybory - czy to w 2014 czy w 2015 r.; doprowadzić do tego może w jego przekonaniu zastosowanie "punktowych sankcji" w postaci zamrożenia kont i wstrzymanie wiz dla osób związanych z administracją prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza.

Pytany o ocenę ostatnich działań premiera Donalda Tuska ws. Ukrainy Kurski powiedział, że nie wie, czemu mają one służyć. "Może to wynik działań PiS: że skoro Jarosław Kaczyński powiedział coś niemądrego, to i on może coś zrobić; mam nadzieję, że to nie będzie niemądre" - powiedział. "Nie wiem w co gra Tusk, ale jeśli ma to na celu wywarcie presji na Janukowycza, który jest człowiekiem chwiejnym, to może ma to ręce i nogi" - dodał.

W piątek premier Donald Tusk kontynuuje rozmowy o Ukrainie z europejskimi przywódcami; spotkał się z kanclerz Niemiec Angelą Merkel, następnie udaje się na spotkanie z szefem brytyjskiego rządu Davidem Cameronem. W czwartek Tusk rozmawiał w Brukseli z szefem Komisji Europejskiej Jose Manuelem Barroso i przewodniczącym europarlamentu Martinem Schulzem, a w Paryżu z prezydentem Francois Hollande'em. Premier apelował o wspólne i konsekwentne stanowisko Unii Europejskiej wobec sytuacji na Ukrainie i pomoc w poszukiwaniu rozwiązania kryzysu politycznego. (PAP) s wni/ mok/ ura/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz