Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

SP: wprowadzić konfiskatę samochodów pijanych kierowców

0
Podziel się

Konfiskowanie samochodów kierowcom z ponad 1,5 promila alkoholu we krwi, 30
dniowy areszt dla nietrzeźwych osób za kółkiem - takie m.in. rozwiązania problemu pijanych
kierowców proponuje Solidarna Polska. "Edukacja to za mało" - uważają politycy SP.

bEhbTpAR

*Konfiskowanie samochodów kierowcom z ponad 1,5 promila alkoholu we krwi, 30 dniowy areszt dla nietrzeźwych osób za kółkiem - takie m.in. rozwiązania problemu pijanych kierowców proponuje Solidarna Polska. "Edukacja to za mało" - uważają politycy SP. *

Rzecznik SP Patryk Jaki oświadczył na czwartkowej konferencji prasowej w Sejmie, że Solidarna Polska rozpoczyna akcję: "zero tolerancji dla bydlaków za kółkiem". Podkreślił, że ma dość powtarzających się informacji o rodzinach, które tracą życie w wypadkach spowodowanych przez pijanych kierowców, których w 2012 roku złapano 170 tys.

Konferencja SP miała związek z tragedią jaka wydarzyła się w środę w Kamieniu Pomorskim gdzie samochód kierowany przez 26-latka wjechał w grupę ludzi; w wyniku wypadku śmierć poniosło 6 osób. Kierowca miał prawie dwa promile alkoholu w wydychanym powietrzu.

bEhbTpAT

Jaki podkreślił, że Polska jest rekordzistą w UE, jeśli chodzi o liczbę osób, które prowadzą pojazdy pod wpływem alkoholu. Jego zdaniem wynika to z liberalnego polskiego prawa. "Tylko 2 proc. wyroków w takich sprawach kończy się bezwzględnym więzieniem, zaledwie co piąty recydywista trafia za kratki" - zauważył poseł.

Dlatego SP proponuje, by kierowcy, któremu udowodniono przekroczenie 1,5 promila alkoholu we krwi automatycznie konfiskowano auto; jeśli nie byłby on właścicielem pojazdu miałby wpłacić państwu jego równowartość. Oprócz tego SP chce, by każda nietrzeźwa osoba za kółkiem została ukarana 30 dniami więzienia.

Ponadto osoba ukarana za jazdę pod wpływem alkoholu - według propozycji SP - byłaby zobowiązana do zamontowania na swój koszt urządzenia, które nie pozwalałoby autu ruszyć, gdy kierowca jest nietrzeźwy.

Zdaniem Jakiego, proponowana przez dotychczasowych szefów MSW w rządzie Donalda Tuska metoda walki z pijanymi kierowcami, polegająca na edukowaniu kierowców okazała się nieskuteczna.

bEhbTpAZ

"Co roku zwiększamy środki na edukację, ale to nie pomaga, nawet spoty telewizyjne nie dają efektu" - podkreślił polityk. Tymczasem na Litwie - przekonywał - wdrożono przepisy o konfiskacie samochodów, a liczba wypadków z udziałem pijanych kierowców zmniejsza się z roku na rok.

Pytany, czy nie obawia się niezgodności proponowanych przez SP rozwiązań z konstytucją, Jaki stwierdził, że nie zna analiz prawniczych, które to stwierdzają. "Znam natomiast wypowiedź konstytucjonalisty Marka Chmaja, według którego konfiskata samochodu nie jest sprzeczna z konstytucją" - zaznaczył.

Dziennikarze pytali też o opinię SP na temat propozycji SLD i PiS, dotyczących zaostrzenia prawa dla kierowców prowadzących pod wpływem alkoholu. "Każde działanie zmierzające do zmiany prawa w tej sprawie jest dobre" - ocenił Jaki.

W Nowy Rok w Kamieniu Pomorskim kierowane przez 26-latka bmw wypadło z drogi i wjechało w grupę ludzi. Na miejscu zginęło pięć dorosłych osób, w tym spacerujący chodnikiem policjant z żoną, i jedno dziecko. 9-letni chłopiec zmarł w kamieńskim szpitalu podczas reanimacji. 8-letni chłopiec i 10-letnia dziewczynka zostali przewiezieni do szpitala w Szczecinie. Po wypadku policja informowała, że rozważa trzy jego przyczyny: brawurę, nadmierną prędkość i premedytację.

bEhbTpBa

Sprawca wypadku odpowiadał już za jazdę pod wpływem alkoholu w 2006 roku. Odebrano mu wówczas prawo jazdy na rok. (PAP)

wni/ par/ jbr/

bEhbTpBu
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)