Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Specjalizacje lekarskie. Arłukowicz o łatwiejszym dostępie

0
Podziel się:

Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz zapowiedział w Szczecinie podczas inauguracji roku akademickiego na Pomorskim Uniwersytecie Medycznym, że będzie działać na rzecz ułatwienia dostępu do specjalizacji lekarskich.

Specjalizacje lekarskie. Arłukowicz o łatwiejszym dostępie
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)
bECLTOPp

Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz zapowiedział w Szczecinie podczas inauguracji roku akademickiego na Pomorskim Uniwersytecie Medycznym, że będzie działać na rzecz ułatwienia dostępu do specjalizacji lekarskich.

_ - Chcę w swojej macierzystej uczelni zapowiedzieć, że rozpoczynamy nowy etap ułatwienia dostępu do specjalizacji. Będziemy z pełną determinacja podejmować kroki ku temu, by specjalizacje były dla was otwarte _ - zwrócił się do studentów.

_ - Będę podejmował z pełną determinacją wszystkie kroki wobec tych, którzy w jakikolwiek sposób będą utrudniać dostęp do specjalizacji _ - dodał.

bECLTOPr

Szef resortu zdrowia życzył też rozpoczynającym na uczelni studia, by zdobywając bardzo trudną wiedzę, nie zapomnieli, że najważniejsza w tym zawodzie jest _ podmiotowość pacjenta _.

_ - Dziś zaczynacie wielka przygodę nie tylko z medycyną, ale przede wszystkim z drugim człowiekiem _ - podkreślił. _ Można być najlepiej wyszkolonym lekarzem, mieć największe tytuły naukowe, ale jest się bezwartościowym, jeśli tego zawodu nie traktuje się kategorii pomagania drugiemu człowiekowi _ - mówił.

Z anonimowych ankiet, jakie przeprowadzała Izba Lekarska wynika, że problemem, z jakimi zmagają się młodzi lekarze tuż przed lub w trakcie specjalizacji, jest trudny dostęp do niektórych specjalizacji. Lekarze wskazywali na zbyt małą liczbę rezydentur, czyli specjalizacji, które finansuje Ministerstwo Zdrowia.

Według ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty oraz rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie specjalizacji lekarzy i lekarzy dentystów, postępowania kwalifikacyjne, na podstawie których lekarze rozpoczynają specjalizację, przeprowadzane są dwa razy do roku (w terminie 1-31 marca oraz 1-31 października).

bECLTOPx

Na trzy tygodnie przed rozpoczęciem postępowania minister zdrowia ogłasza listę rezydentur, czyli liczbę miejsc na danej specjalizacji w poszczególnych województwach. Zapotrzebowanie na specjalizacje zgłaszają do MZ Wydziały Zdrowia Urzędów Wojewódzkich oraz Wojewódzkie Centra Zdrowia Publicznego".

Podczas uroczystości wręczono dwóm naukowcom doktoraty honoris causa PUM. Tytułem wyróżniono profesorów Piotra Chomczyńskiego z USA oraz Bolesława Rutkowskiego z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Prof. Chomczyński zajmuje się biochemią i biologią molekularną. Zajmuje się też biochemią hormonów, jego prace dotyczą badań przysadki mózgowej. Naukowiec od 1983 r. przebywa w USA.

Prof. Rutkowski jest specjalistą w dziedzinie chorób wewnętrznych, nefrologii, transplantologii klinicznej. Był m.in. konsultantem krajowym w dziedzinie nefrologii oraz koordynatorem Programu Poprawy i Rozwoju Dializoterapii.

bECLTOPy

Istniejąca od 65 lat uczelnia obecnie kształci około 4064 studentów medycyny, stomatologii i pielęgniarstwa. Jest wśród nich ponad 600 studentów angielskiego programu na kierunkach lekarskim oraz lekarsko-dentystycznym. Na studiach anglojęzycznych uczy się ponad 70 studentów z Niemiec.

Czytaj więcej w Money.pl

bECLTOPS
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)