Notowania

wiadomości
22.01.2014 15:06

Speckomisja pozytywnie o kandydatach na wiceszefów SKW, PiS przeciwne

Sejmowa komisja ds. służb specjalnych pozytywnie zaopiniowała kandydatury płk. Krzysztofa Duszy i Macieja Matysiaka na zastępców szefa Służby Kontrwywiadu Wojskowego (SKW). Za pozytywną opinią głosowało pięciu posłów, dwoje z PiS było przeciw.

Podziel się
Dodaj komentarz

Sejmowa komisja ds. służb specjalnych pozytywnie zaopiniowała kandydatury płk. Krzysztofa Duszy i Macieja Matysiaka na zastępców szefa Służby Kontrwywiadu Wojskowego (SKW). Za pozytywną opinią głosowało pięciu posłów, dwoje z PiS było przeciw.

O wynikach głosowania poinformowała przewodnicząca komisji Elżbieta Radziszewska (PO). O powołanie Duszy i Matysiaka wniósł szef MON Tomasz Siemoniak na wniosek powołanego 10 stycznia przez premiera nowego szefa SKW płk. Piotra Pytla. Dusza to dotychczasowy dyrektor gabinetu szefa SKW, Matysiak jest pułkownikiem rezerwy, byłym żołnierzem SKW.

"Powołany szef ma prawo doboru kadrowego. Ma obowiązek wykazać i wykazał to we wniosku i rozmowie z ministrem obrony, że te kandydatury dobrze będą służyć sprawie realizacji zadań przez służbę" - powiedział PAP posłom prezentujący kandydatów wiceminister obrony Czesław Mroczek. Zaznaczył, że obaj kandydaci znają służby, bo przez wiele lat w różnych służbach zdobywali doświadczenie - Dusza w ABW, Matysiak w służbach wojskowych.

Mroczek podkreślił, że ci "jeszcze stosunkowo młodzi ludzie" - w służbach zbudowali swoje kompetencje - Matysiak dowodził konkretnymi zadaniami w ramach kontrwywiadu, Dusza zajmował się zwalczaniem terroryzmu, budował oprzyrządowanie służby. "Za nimi stoją konkretne dokonania ważne z punktu widzenia tego, czym służba będzie się zajmowała" - dodał wiceminister.

Wiceminister wyjaśnił, że od 2011 r. Matusiak jest w rezerwie kadrowej szefa MON. Po likwidacji WSI złożył akces do nowych służb, ale jego wniosek weryfikacyjny nigdy nie został rozpatrzony. Po rozwiązaniu komisji to szefowie służb mieli możliwość oceny przydatności tej grupy nierozpatrzonych osób i Matusiak został przyjęty do służby - wyjaśnił Mroczek.

Przewodnicząca Radziszewska powiedziała, że Pytel przedstawił obu kandydatów jako ludzi z dużym doświadczeniem w służbach. "To, co powiedziano nam o tych kandydatach, to, że dają gwarancję rzetelnego wykonywania powierzonych im obowiązków" - powiedziała Radziszewska.

"Byliśmy przeciw tym kandydaturom, bo uważamy, że nie są to osoby właściwe do kierowania Służbą Kontrwywiadu Wojskowego" - powiedział PAP Marek Opioła (PiS), który razem z Beatą Mazurek jest członkiem komisji. "Pan Dusza był szefem sekretariatu pana generała Noska, uważamy więc, że jest to kontynuacja kierowania służbą, jaką prowadził poprzednik" - mówił.

"Kandydaturze płk. Matysiaka byliśmy przeciwni, bo uważamy, że jest to powrót do Wojskowych Służb Informacyjnych" - podkreślił. "Pan pułkownik Matysiak był w WSI, później - za czasów, gdy rządziła PO, został wciągnięty do SKW i pełnił tam funkcje do 2011 roku" - poinformował.

"Widać, że Platforma Obywatelska, premier Tusk i minister obrony narodowej nominując takie osoby - daje zgodę polityczną panu płk. Pytlowi, żeby w jawny, prosty sposób Wojskowe Służby Informacyjne przejmowały strukturę i funkcjonowanie SKW" - ocenił Opioła. "Dziwimy się, że Platforma, która głosowała za rozwiązaniem WSI, teraz takich ludzi wspiera" - powiedziała Beata Mazurek (PiS).

Nowy szef SKW Pytel zastąpił w październiku odwołanego gen. Janusza Noska. Wcześniej był dyrektorem zarządu operacyjnego SKW, a od października p.o. szefem SKW. Po odwołaniu Noska rezygnację złożyli obaj jego zastępcy - płk Dariusz Pilarz i płk Maciej Hermel.

Zgodnie z prawem zastępców szefa SKW powołuje i odwołuje minister obrony narodowej na wniosek szefa tej służby, po zasięgnięciu opinii komisji ds. służb specjalnych. Nie muszą się na ten temat wypowiadać prezydent i kolegium ds. służb specjalnych.(PAP)

ago/ bno/ mow/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz