Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Spektakl "Mauzer" na wrocławskim festiwalu "Świat miejscem prawdy"

0
Podziel się:

Premiera polskiej wersji przedstawienia "Mauzer" w realizacji greckiego
reżysera Theodorosa Terzopoulosa odbędzie się podczas rozpoczynającego się w środę we Wrocławiu II
Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego "Świat Miejscem Prawdy" Sezon Mistrzów.

Premiera polskiej wersji przedstawienia "Mauzer" w realizacji greckiego reżysera Theodorosa Terzopoulosa odbędzie się podczas rozpoczynającego się w środę we Wrocławiu II Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego "Świat Miejscem Prawdy" Sezon Mistrzów.

"Mauzer" zostanie pokazany po raz pierwszy 10 października (premiera prasowa) i 11 października (premiera).

Festiwal "Świat Miejscem Prawdy" jest związany z realizowanym we wrocławskim Instytucie im. Jerzego Grotowskiego programem "Masters in Residence". W ramach tego przedsięwzięcia od 2010 r. do stolicy Dolnego Śląska przyjeżdżają znani twórcy teatru europejskiego, aby realizować tu swoje projekty.

Dyrektor Instytutu Grotowskiego Jarosław Fret zauważył na środowej konferencji prasowej w Warszawie, że głównym festiwalowym wydarzeniem będzie prezentacja dzieła Terzopoulosa.

Spektakl powstał w oparciu o sztukę niemieckiego dramatopisarza Heinera Muellera. Akcja utworu, inspirowanego sztuką Bertolda Brechta "Środek zaradczy" i estetyką japońskiego teatru NO, toczy się podczas rosyjskiej wojny domowej, między bolszewikami i zwolennikami władzy carskiej. Spektakl przedstawia nietypową rozprawę, której głównymi bohaterami są kaci - sami skazani na karę śmierci.

"Było dla mnie wielkie wyzwanie: spotkać się z tak inaczej brzmiącym, niż grecki, językiem. Język grecki ma bardziej melodyjne, śpiewne brzmienie niż język polski. Niezwykle trudnym zadaniem było więc dla mnie zbudowanie rytmu i melodii spektaklu. Te dziwnie brzmiące, szeleszczące dźwięki w języku polskim były dla mnie wielką motywacją do pracy" - opowiadał w środę Terzopoulos.

Jak mówił, "Mauzer" sięga w głąb natury ludzkiej i zasadniczo stawia te same pytania, co tragedia grecka. "Chodzi o pytania: jaki sens ma istnienie, czy w ogóle je ma, kim jest człowiek - ten obcy, który w pewnych okolicznościach - w czasie wojny lub powstania - okazuje się zdolny do zabójstwa i mordu. Staje się bezdusznym rzeźnikiem" - mówił reżyser.

Teodoros Terzopoulos urodził się w wiosce Makriyalos w północnej Grecji. W 1985 roku założył Teatr Attis w Atenach, przez krytyków teatralnych uważany za jeden z najbardziej oryginalnych zespołów eksperymentalnych w Grecji. Z jego zespołem inscenizował zarówno tragedie antyczne, jak i współczesną dramaturgię - Becketta i Muellera. Gościnnie reżyserował i prowadził warsztaty w wielu teatrach na świecie.

W ramach wrocławskiego festiwalu zaprezentowany zostanie również spektakl przygotowany przez Eugenia Barbę i legendarny duński Odin Teatret. To przedstawienie również powstało w ramach programu "Masters in Residence". Swój spektakl - "Miłość po łotewsku" - zaprezentuje Alvis Hermanis, zaś zajęcia laboratoryjne poprowadzi Rosjanin Anatolij Wasiljew. Nie zabraknie również spektakli związanego z Instytutem Grotowskiego wrocławskiego Teatru ZAR. Grupa ta przygotowała także serię spotkań i warsztatów poświęconych dziedzictwu muzycznemu Ormian.

W ramach festiwalu odbędą się także seminaria prowadzone przez Ludwika Flaszena, współzałożyciela legendarnego Teatru Laboratorium. Będą to spotkanie poświęcone europejskim mitom teatralnym. Uzupełnienie wydarzeń teatralnych będzie cykl projekcji filmów pokazujących dorobek artystyczny reżyserów współpracujących z Instytutem Grotowskiego w ramach "Masters in Residence".

Festiwal zakończy się pod koniec grudnia. (PAP)

agz/ pdo/ ls/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)