Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Spektakl o warmińskich baśniach nagrodzony na festiwalu w Zagrzebiu

0
Podziel się

Spektakl olsztyńskiego Teatru Lalek, na który składają się warmińskie baśnie
autorstwa poetki, pisarki Marii Zientary-Malewskiej, został nagrodzony podczas Międzynarodowego
Festiwalu Teatrów Lalek w Zagrzebiu w Chorwacji. Impreza zakończyła się w niedzielę.

bEpRdybp

Spektakl olsztyńskiego Teatru Lalek, na który składają się warmińskie baśnie autorstwa poetki, pisarki Marii Zientary-Malewskiej, został nagrodzony podczas Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Lalek w Zagrzebiu w Chorwacji. Impreza zakończyła się w niedzielę.

Jak poinformowała PAP kierownik literacki olsztyńskiego teatru lalek Małgorzata Pietrzak spektakl "Na Warmii... dawno, dawno temu" zdobył w Zagrzebiu dwie prestiżowe nagrody: pierwszą za najlepszą animację dla aktorów i drugą za lalki dla scenografa Ireneusza Salwy.

Przedstawienie prezentuje trzy warmińskie baśnie, spisane przez najbardziej znaną warmińską pisarkę i poetkę Marię Zientarę-Malewską. Są to legendy o: jeziorze Łansik obecnie Linowskim, kryjącym tajemnice sympatycznego rodzeństwa i złej czarownicy; jeziorze Skanda, wokół którego rozłożyli się rozbójnicy i tam więzili olsztyńską burmistrzankę; oraz o maleńkim jeziorze Karaśnik i stojącej obok murowanej kapliczce, upamiętniającej mogiłę pustelnika, pokutującego za grzeszne życie.

bEpRdybr

Wykorzystywane w przedstawieniu lalki - jak powiedziała Pietrzak - zrobiono z przedmiotów codziennego użytku. "Na przykład czarownica jest wykonana z gumowej gruszki do odsysania kataru, młotek udaje kowala, inne postaci uszyte są ze szmatek, gałązki imitują las, a stołek - taboret, raz udaje wieżę, innym razem staje się więzieniem" - mówiła.

Jak zaznaczyła, rekwizyty są proste w wykonaniu, ale silnie działają na wyobraźnię małych widzów - to zasługa aktorów, którzy animują lalki. "W dzisiejszym świecie, gdzie sztuki wizualne można spotkać w każdym momencie i wszystko pokazane jest wprost, okazuje się, że mali odbiorcy chcą oglądać animację prostymi przedmiotami. Dzięki niej rozwijają wyobraźnię i wrażliwość artystyczną" - dodała Pietrzak.

Reżyserem nagrodzonego spektaklu jest Zbigniew Głowacki.(PAP)

ali/ mow/

bEpRdybS
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)