Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Spółki Tauron Ciepło i Enpower Service będą połączone

0
Podziel się:

Walne zgromadzenie spółki Tauron Ciepło zdecydowało we wtorek o przejęciu
tej firmy przez inną spółkę z grupy Tauron - Enpower Service. Uchwale sprzeciwiają się drobni
akcjonariusze, których pełnomocnik zapowiedział zaskarżenie decyzji walnego do sądu.

bEsAkEHV

Walne zgromadzenie spółki Tauron Ciepło zdecydowało we wtorek o przejęciu tej firmy przez inną spółkę z grupy Tauron - Enpower Service. Uchwale sprzeciwiają się drobni akcjonariusze, których pełnomocnik zapowiedział zaskarżenie decyzji walnego do sądu.

Aby zabezpieczyć interesy drobnych akcjonariuszy - głównie pracowników - zdecydowano o możliwości przymusowego odkupu ich akcji przez większościowego akcjonariusza - Tauron Polska Energia. Nie zadowoliło to jednak przeciwników połączenia.

"Treść uchwały została sformułowana w taki sposób, aby dać możliwość akcjonariuszom mniejszościowym skorzystania z prawa przymusowego odkupu" - poinformował PAP rzecznik spółki Tauron Ciepło Marek Sztuka.

bEsAkEHX

Połączenie firm i przekształcenie w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością budzi sprzeciw działających w firmie związków zawodowych oraz drobnych akcjonariuszy. Jednym z argumentów przeciwko tym zmianom było to, że w spółce akcyjnej możliwy jest przymusowy wykup akcji w sytuacji, gdy większościowy akcjonariusz (Tauron Polska Energia) ma 95 proc. wszystkich akcji spółki. W spółce z ograniczoną odpowiedzialnością prawo nie przewiduje takiego rozwiązania. Akcjonariusze wskazywali, że z czasem ich akcje mogą stać się bezwartościowe. Jednak dopuszczenie możliwości przymusowego odkupu nie rozwiało wątpliwości drobnych akcjonariuszy.

"Postępowanie większościowego akcjonariusza, czyli spółki Tauron Polska Energia, który wbrew interesom drobnych akcjonariuszy przeforsował uchwałę (o przejęciu spółki - PAP), musi zostać zbadane przez sąd. W mojej ocenie prawa drobnych akcjonariuszy, głównie pracowników zakładów wchodzących w skład Tauron Ciepło, zostały naruszone. Dlatego sprawą powinien zająć się niezależny arbiter, czyli właśnie sąd" - powiedział po zakończeniu obrad walnego zgromadzenia pełnomocnik drobnych akcjonariuszy Piotr Wujec.

Według niego jeszcze przed dniem podjęcia uchwały o przejęciu i przekształceniu spółki, większościowy właściciel stał się posiadaczem ponad 95 proc. akcji Tauron Ciepło, o czym poinformowano dopiero podczas obrad walnego. "Tymczasem fakt, że Tauron Polska Energia stał się posiadaczem ponad 95 proc. akcji Tauron Ciepło oznacza, że przekształcenie jest bezprzedmiotowe, bo - według zapowiedzi - jednym z jego zasadniczych celów było wejście do grupy podatkowej Tauron (jest to już możliwe - PAP), czyli obniżenie kosztów" - ocenił Wujec.

Na mocy wtorkowej uchwały spółka Enpower Service ma przejąć Tauron Ciepło; po połączeniu firma ma działać jako spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Rzecznik spółki Tauron Ciepło Marek Sztuka przypomniał, że działania związane z włączeniem tej spółki do podmiotu należącego w 100 proc. do Tauron Polska Energia wynikają z realizacji programu reorganizacji spółek grupy, służącego optymalizacji działania. Podkreślił, że pracownicy (wśród nich jest wielu akcjonariuszy firmy) nie tracą na zmianach.

bEsAkEId

"Realizowany proces połączenia przewiduje, iż udziały emisji połączeniowej zostaną przyznane obecnym akcjonariuszom Tauron Ciepło. Zakłada się, iż w dniu zarejestrowania połączenia akcjonariusze Tauron Ciepło staną się wspólnikami Enpower Service bez obowiązku obejmowania oraz opłacania udziałów emisji połączeniowej" - wskazał rzecznik. Zapewnił, że udziałowcy nie będą pozbawieni swoich praw wynikających z przepisów kodeksu spółek handlowych, zachowają więc np. prawo do wypłaty dywidendy.

Natomiast zdaniem związkowców przekształcenie może otworzyć pracodawcy drogę do pozbawienia pracowników ich dotychczasowych uprawnień, wynikających z porozumień społecznych i zakładowych układów zbiorowych. Po przejęciu wszystkich pracowników przez nowy podmiot ich dotychczasowe uprawnienia będą obowiązywać jeszcze przez rok. Potem przepisy pozwalają pracodawcy na przedstawienie nowych - według związkowców prawdopodobnie gorszych - warunków płacy i pracy, jeżeli nie będzie wynegocjowany nowy układ zbiorowy.

Rzecznik spółki powiedział, że obecnie w Tauron Ciepło obowiązuje kilka różnych układów zbiorowych pracy. "Zarząd Tauron Ciepło negocjuje obecnie nowe brzmienie tego dokumentu w celu ujednolicenia wewnątrzzakładowego prawa pracy" - dodał Sztuka, zapewniając, że wszystkie kwestie związane z projektami i działaniami reorganizacyjnymi są na bieżąco omawiane z przedstawicielami strony społecznej, a pracownicy są bezpośrednio informowani o zmianach.

Drobni akcjonariusze spółki to przede wszystkim pracownicy firm wchodzących obecnie w skład Tauron Ciepło. W trakcie przekształceń związanych z tworzeniem tej spółki z kilku mniejszych zakładów ciepłowniczych nabywali oni akcje firmy lub otrzymywali je w formie rekompensat. Teraz - mimo możliwości przymusowego wykupu - obawiają się, że po przekształceniu spółki ich akcje staną się bezwartościowe. Problem dotyczy kilkuset pracowników zakładów ciepłowniczych z Dąbrowy Górniczej, Katowic i Tychów.

bEsAkEIe

Podczas walnego pełnomocnik drobnych akcjonariuszy pytał m.in. o kwestie przejęcia odpowiednich koncesji przez nowy podmiot, czyli spółkę Enpower Service. "Okazało się, że nie wszystkie wymagane prawem koncesji posiadane przez Tauron Ciepło przechodzą automatycznie na spółkę przejmującą, czyli Enpower Service. To może stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa energetycznego, czyli - mówiąc wprost - dla bezpieczeństwa dostaw ciepła dla tysięcy klientów spółki" - ocenił Wujec.

Mimo że główny punktem wtorkowego walnego zgromadzenia spółki była uchwała o przejęciu i przekształceniu spółki Tauron Ciepło, zgromadzenie nie zostało formalnie zakończone - ogłoszono w nim przerwę do 9 stycznia.

Należąca do grupy energetycznej Tauron spółka Tauron Ciepło zatrudnia ok. 1,8 tys. osób. W skład spółki wchodzą dawne samodzielne firmy ciepłownicze: PEC Katowice, EC Katowice, PEC Dąbrowa Górnicza, EC Nowa, EC Tychy oraz EC Kamienna Góra.(PAP)

mab/ gma/

bEsAkEIy
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)