Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Spór o Falklandy. Wielka Brytania wysyła okręt podwodny

0
Podziel się:

Uzbrojony w pociski samosterujące Tomahawk i ostatnio zmodernizowany brytyjski okręt podwodny o napędzie atomowym HMS Talent zostanie wkrótce wysłany z Kapsztadu w RPA w rejon Falklandów.

Spór o Falklandy. Wielka Brytania wysyła okręt podwodny
(David Jones/CC/Flickr)

Uzbrojony w pociski samosterujące Tomahawk i ostatnio zmodernizowany brytyjski okręt podwodny o napędzie atomowym HMS Talent, typu Trafalgar, zostanie wkrótce wysłany z Kapsztadu w RPA w rejon Falklandów - poinformowały brytyjskie media.

Mimo że HMS Talent (rok budowy 1988) nie przewozi pocisków nuklearnych, skierowanie go ku Falklandom interpretowane jest jako demonstracja siły w związku z rosnącym napięciem w stosunkach brytyjsko-argentyńskich. Trafalgar to typ nowoczesnych okrętów podwodnych o napędzie atomowym, którego przeznaczeniem jest tropienie i niszczenie okrętów wojennych i łodzi podwodnych - wyjaśnia _ The Sun _. Królewska marynarka wojenna ma ich siedem.

W lutym argentyński MSZ oskarżył Londyn o eskalację zbrojeń w rejonie Falklandów. Wcześniej brytyjskie ministerstwo obrony potwierdziło doniesienia o wysłaniu tam nowoczesnego niszczyciela HMS Dauntless (typ 45).

HMS Dauntless to najnowocześniejszy obecnie okręt brytyjskiej marynarki, którego budowa kosztowała 1 mld funtów. Jego zadaniem jest m. in. niszczenie systemów obrony przeciwlotniczej.

W poniedziałek 21 maja przypada 30. rocznica desantu morskiego (Operacji Sutton) i bitwy o San Carlos, w której brytyjski korpus ekspedycyjny poniósł znaczne straty podczas brytyjsko-argentyńskiej wojny o Falklandy.

_ The Sun _, powołując się na źródła wojskowe, twierdzi, że Talent pozostanie na południowym Atlantyku dłuższy czas i stawi się w miejscu swego przeznaczenia 14 czerwca, w rocznicę zwycięstwa Brytyjczyków w tej krótkiej wojnie. Argentyńskie wojska okupowały Falklandy przez 74 dni.

Nowym źródłem napięcia w stosunkach obu krajów był sfilmowany ukrytą kamerą film, pokazujący argentyńskiego hokeistę Fernando Zylberberga trenującego na Falklandach na stopniach pomnika ku czci ofiar wojny w Port Stanley. Hokeista przygotowuje się do olimpiady w Londynie. Argentyna zrobiła z filmiku ukazującego Zylberberga klip propagandowy, który kończy się sloganem: _ By konkurować na ziemi brytyjskiej, trenujemy na ziemi argentyńskiej _ - pisze _ The Sun _.

Sporną kwestią między Buenos Aires a Londynem jest także eksploatacja złóż ropy w rejonie archipelagu Falklandów. W Staffordshire, gdzie znajduje się słynny brytyjski cmentarz wojskowy Arboretum Narodowe (National Memorial Arboretum), odsłonięto w niedzielę pomnik ku czci 255 Brytyjczyków poległych w wojnie falklandzkiej.

Elementem obchodów 30. rocznicy konfliktu o Falklandy był przelot bombowca Vulcan - ostatniego technicznie sprawnego samolotu tego typu, wykorzystywanego w wojnie 1982 roku.

Władze Argentyny, które wysuwają wobec Falklandów roszczenia terytorialne (nazywają je Malwinami) oskarżają Londyn o podejmowanie agresywnych i prowokacyjnych kroków. W Argentynie protestowano m. in. przeciwko skierowaniu na Falklandy księcia Williama, który przez 6 tygodni służył tam jako pilot helikoptera ratunkowego._ The Sun _przypomina, że tylko jedna strona tego konfliktu ma atomowe okręty podwodne.

Czytaj więcej w Money.pl
Rośnie napięcie. Nie wpuścili Brytyjczyków Napięcie między Buenos Aires a Londynem wzmaga się na nowo od czasu, gdy rząd brytyjski zapowiedział wysłanie na Falklandy księcia Williama.
Brytyjczycy podpadli. Poszła skarga do ONZ Argentyna złoży skargę w ONZ w związku z krokami Wielkiej Brytanii dotyczącymi Falklandów.
Brytyjski niszczyciel płynie na Falklandy Spór wokół Falklandów zyskał na aktualności w związku z przypadającą w tym roku 30. rocznicą wojny o wyspy, podczas której Brytyjczycy odparli argentyńską inwazję.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)