Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Spór o wyspy Senkaku. Chiny i Japonia zaostrzają konflikt

0
Podziel się

Wszystko przez chińskie statki, które wpłynęły na wodach terytorialnych Japonii.

Spór o wyspy Senkaku. Chiny i Japonia zaostrzają konflikt
(AP/Kyodo/Fotolink/East News)
bEqsqURh

MSZ Japonii powiadomiło, że wezwało ambasadora Chin w Tokio i wręczyło mu notę protestacyjną z powodu przedłużającej się obecności okrętów chińskich na wodach terytorialnych w pobliżu spornych wysp Senkaku.

Według MSZ cztery okręty chińskiej straży przybrzeżnej wpłynęły wczoraj w rejon wysp Senkaku, zwanych w Chinach - Diaoyu, i do dzisiaj się tam znajdują.

Chińskie jednostki pojawiają się w tej strefie coraz częściej od września ubiegłego roku, gdy Japonia kupiła od prywatnego właściciela trzy z pięciu bezludnych wysepek. Doprowadziło to do zaostrzenia konfliktu o archipelag, który znajduje się pod administracją Japonii, ale prawa do niego roszczą sobie również Chiny.

bEqsqURj

W rejonie spornych wysp znajdują się bogate łowiska i złoża surowców energetycznych.

Czytaj więcej w Money.pl
Oni też walczą z Chinami o prawo do wysp Pekin rości sobie pretensje do wysp na Morzu Południowochińskim. Filipińczycy obstają przy swoim.
Chiny stawiają ultimatum? Napięcie rośnie Chiny nie będą tolerowały naruszania swej suwerenności - oświadczył wiceminister spraw zagranicznych Chin Zhang Zhijun na spotkaniu z przedstawicielem Japonii.
Chiny odwołują uroczystości. Przez wyspy Chińskie MSZ nie chciało komentować tej informacji. Potwierdza ją japońska agencja prasowa.
bEqsqURK
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)