Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Spotkania grupy PERN i Transneft - co kwartał

0
Podziel się:

Spotkania wspólnej grupy roboczej powołanej we wrześniu tego roku przez
Przedsiębiorstwo Eksploatacji Rurociągów Naftowych (PERN) "Przyjaźń" i rosyjską Kompanię Transportu
Ropy Naftowej Transneft będą odbywały się co kwartał.

Spotkania wspólnej grupy roboczej powołanej we wrześniu tego roku przez Przedsiębiorstwo Eksploatacji Rurociągów Naftowych (PERN) "Przyjaźń" i rosyjską Kompanię Transportu Ropy Naftowej Transneft będą odbywały się co kwartał.

Jak poinformował PERN w środowym komunikacie, obie spółki ustaliły możliwość zaproszenia na spotkania grupy roboczej, w zależności od potrzeb, również innych operatorów systemu rurociągów sieci "Przyjaźń".

Inauguracyjne spotkanie grupy roboczej PERN i Transneft odbyło się we wtorek, 8 grudnia, w Moskwie. Ze strony PERN uczestniczył w nim wiceprezes spółki Marek Litka. PERN podał w komunikacie, iż jest zadowolony z przebiegu rozmów, które "dotyczyły dalszej współpracy w zakresie działalności handlowej i technicznej".

PERN i Transneft są największymi krajowymi operatorami rurociągu "Przyjaźń", tłoczącego ropę naftową z Rosji do rafinerii w Polsce i w Niemczech, a także tranzytem przez gdański Naftoport do innych odbiorców zagranicznych.

Powołanie wspólnej grupy roboczej PERN i Transneft zostało zapisane w memorandum "o wzajemnym zrozumieniu i współpracy w zakresie wymiany informacji", które pod koniec września 2009 r. zawarły obie spółki. Dokument przewiduje m.in. rozwijanie współpracy w zakresie wymiany informacji o transporcie ropy naftowej, w tym zwłaszcza "na wypadek pojawienia się sytuacji kryzysowej" w eksploatacji rurociągu naftowego "Przyjaźń".

Memorandum zostało zawarte na trzy lata z możliwością przedłużenia o kolejny rok, jeżeli żadna ze stron nie powiadomi o zamiarze rozwiązania porozumienia.

W ocenie prezesa PERN Roberta Soszyńskiego, zadaniem grupy roboczej jest przede wszystkim bieżące uzgadnianie szczegółów technicznych, w tym dotyczących ilości przepływów ropy naftowej, zwłaszcza przy zwiększonej ilości tłoczeń, na co liczy polska spółka.

Jednym z priorytetowych zamierzeń PERN, o czym mówił we wrześniu Soszyński, jest odwrócenie tendencji spadkowej w tranzycie ropy naftowej z Rosji przez gdański Naftoport, w którym spółka posiada udziały. Od 2005 r., gdy tranzyt rosyjskiego surowca dla odbiorców zagranicznych przez Naftoport utrzymywał się na poziomie około 10 mln ton rocznie, wielkość przesyłu spadła tam o 70-75 proc. (PAP)

mb/ pad/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)