Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sprawę kradzieży szpil z b. obozu Birkenau rozstrzygnie sąd

0
Podziel się:

Oświęcimski sąd rejonowy zdecyduje, czy sprawą kradzieży szpil służących
przytwierdzaniu szyn do podkładów na rampie w b. niemieckim obozie zagłady Auschwitz II - Birkenau
ponownie zajmie się prokuratura, czy też zostanie umorzona - dowiedziała się PAP w sądzie.

Oświęcimski sąd rejonowy zdecyduje, czy sprawą kradzieży szpil służących przytwierdzaniu szyn do podkładów na rampie w b. niemieckim obozie zagłady Auschwitz II - Birkenau ponownie zajmie się prokuratura, czy też zostanie umorzona - dowiedziała się PAP w sądzie.

Pod koniec czerwca dwaj kanadyjscy nauczyciele chcieli zabrać z rampy szpile. Zostali zauważeni i przekazani w ręce policjantów. Po przesłuchaniu wyszli na wolność. Nie usłyszeli żadnych zarzutów. Policja w Oświęcimiu, działająca pod nadzorem prokuratury rejonowej na przełomie czerwca i lipca umorzyła sprawę przed wszczęciem postępowania. Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau złożyło zażalenie.

"Policjanci uznali, że brakowało podstaw do kontynuowania postępowania. Zabrakło znamion przestępstwa kradzieży dobra o istotnym znaczeniu dla kultury narodowej" - powiedział zastępca prokuratora rejonowego w Oświęcimiu Mariusz Słomka.

Bartosz Bartyzel z biura prasowego muzeum Auschwitz potwierdził, że placówka złożyła zażalenie, ale wstrzymał się od komentarzy.

Zażalenie rozpatrzy 19 sierpnia sąd w Oświęcimiu. Prokurator Słomka powiedział, że możliwe są dwie decyzje: podtrzymanie umorzenia, które stanie się wówczas ostateczne, względnie zwrócenie sprawy do prokuratury, o ile sąd dopatrzy się braków w postępowaniu.

Rzecznik prasowy Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau Jarosław Mensfelt mówił w czerwcu, że Kanadyjczycy usiłowali ukraść szpilki z rampy, nieopodal stojących tam historycznych wagonów. Miały to być pamiątki z pobytu w muzeum. Dodał, że musieli mieć świadomość, iż popełniają przestępstwo. "Wchodząc na teren byłego Auschwitz II - Birkenau przez Bramę Główną, musieli zauważyć napisy, że jest to teren muzeum i że obiekt znajduje się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO" - mówił.

Rampę wewnątrz byłego Auschwitz II-Birkenau Niemcy wybudowali wiosną 1944 roku, by transporty z Żydami docierały niemal pod same komory gazowe. Na niej przeprowadzano selekcje. Wcześniej, w latach 1942-1944, Niemcy korzystali z rampy pomiędzy obozami Auschwitz I i Auschwitz II - Birkenau.

Obóz Auschwitz powstał w 1940 roku. KL Auschwitz II - Birkenau, powstał dwa lata później. Stał się przede wszystkim miejscem masowej zagłady Żydów. W kompleksie Auschwitz istniała także sieć ponad 40 podobozów. Niemcy zgładzili w Auschwitz ponad 1,1 miliona osób, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.(PAP)

szf/ abe/ bk/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)