Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Stabilizuje się sytuacja na podkarpackich rzekach

0
Podziel się:

Powoli stabilizuje się sytuacja na
Podkarpackich rzekach: Sanie, Wisłoku i Wisłoce. Wody w górnych
odcinkach rzek, mimo przekroczonych nadal stanów ostrzegawczych,
powoli opadają.

Powoli stabilizuje się sytuacja na Podkarpackich rzekach: Sanie, Wisłoku i Wisłoce. Wody w górnych odcinkach rzek, mimo przekroczonych nadal stanów ostrzegawczych, powoli opadają.

Jak poinformował w czwartek PAP kierownik Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Rzeszowie, Stanisław Szynalik wody w tych rzekach spływają w dół nurtu. Jednak w związku z prognozowanymi opadami, możliwy jest ponowny wzrost stanów wód powyżej stanów ostrzegawczych, a lokalnie do stanów alarmowych.

Obecnie na Sanie w Sanoku woda opadła, ale nadal przekracza stan ostrzegawczy o 80 cm, w Dynowie San przekroczył stan ostrzegawczy o 53 cm, a Przemyślu - o 3 cm, ale w tych miastach wody będzie przybywać, ponieważ spływa z górnego odcinka rzeki.

Podobnie jest na Wisłoce, która w Krośnie od środy opadła o prawie metr, i obecnie przekracza stan ostrzegawczy o 63 cm, w Pustkowie - przekracza o metr, a w Mielcu - o 31 cm, ale poziom rzeki będzie tam rósł.

Wisłok natomiast w Krośnie przekracza stan ostrzegawczy o ok. 70 cm i opada. Fala kulminacyjna przemieszcza się w kierunku Żarnowej i Rzeszowa, i wkrótce w tych miejscach rzeki prawdopodobnie przekroczą stany ostrzegawcze.

W związku z poprawą sytuacji hydrologicznej na rzekach województwa odwołano alarm przeciwpowodziowy na terenie powiatu jasielskiego. Pogotowie przeciwpowodziowe nadal utrzymywane jest w miastach: Sanok, Przemyśl, Jasło, Krosno, gminach: Dukla (powiat krośnieński) Zarszyn (powiat sanocki), Nowy Żmigród, Dębowiec, Skołyszyn, Jasło, Brzyska Kołaczyce i Tarnowiec (powiat jasielski), Brzostek (pow. dębicki) oraz w powiecie mieleckim, z uwagi na przemieszczanie się fali powodziowej poniżej Jasła do ujścia Wisły.

Prognoza pogody przewiduje okresowe opady deszczu i burze, opady miejscami zwłaszcza w rejonach górskich mogą być dość intensywne, które stopniowo będą zanikać.(PAP)

api/ malk/ mhr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)