Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Stalowa Wola: Wystawa fotografii "Downtown Collection"

0
Podziel się:

Kilkanaście dużych zdjęć, przedstawiających osoby z zespołem Downa w
stylistyce reklamowych fotografii mody można od wtorku oglądać na wystawie "Downtown Collection" w
Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli. Autorem zdjęć jest polski artysta Oiko Petersen.

*Kilkanaście dużych zdjęć, przedstawiających osoby z zespołem Downa w stylistyce reklamowych fotografii mody można od wtorku oglądać na wystawie "Downtown Collection" w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli. Autorem zdjęć jest polski artysta Oiko Petersen. *

"Wystawa fotografii Oiko Petersena wpisuje się w kulturotwórczą misję naszego muzeum udostępniania zbiorów odbiorcom o różnorodnych potrzebach i możliwościach, w misję tworzenia przyjaznego dla wszystkich miejsca obcowania ze sztuką i kulturą oraz integracji często odległych od siebie światów osób sprawnych i niepełnosprawnych" - poinformowała PAP dyrektorka muzeum Lucyna Mizera.

Fotografik realizował cykl zdjęć przez prawie dwa lata. Współpracował przy tym z kilkunastoma polskimi projektantami mody, którzy przygotowali kreacje prezentowane przez modelki i modeli na zdjęciach. Wśród projektantów znaleźli się zarówno debiutanci jak i osoby już znane.

"Projekt w swoim zamierzeniu ma sprowokować debatę na temat osób z niepełnosprawnością intelektualną i ich wypchnięcia poza nawias świata pięknych i pełnosprawnych ludzi" - czytamy na oficjalnej stronie internetowej artysty. Oiko Petersen realizując projekt chce zaprosić oglądających do konfrontacji z własnymi uprzedzeniami.

Wystawa "Downtown Collection" została zrealizowana w stalowowolskim muzeum w ramach projektu "Dostępne Muzeum. Zintegrowany program dla osób niepełnosprawnych". W październiku 2010 projekt ten został nagrodzony w konkursie "Polska Pięknieje - 7 Cudów Funduszy Europejskich", a Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego uznało Muzeum Regionalne w Stalowej Woli za wiodącą instytucję w Polsce w tematyce obsługi gości niepełnosprawnych w muzeum.

Ekspozycja została zaaranżowana w Sali Zabaw Edukacyjnych, która zostanie wyposażona w innowacyjne urządzenia multimedialne. Umożliwią one pełne uczestnictwo w warsztatach osób niepełnosprawnych.

Wykorzystane tam zostaną m.in. pętle indukcyjne i urządzenia wspomagające słyszenie, panel interaktywny dla dzieci, pozwalający ćwiczyć sprawność manualną, koordynację ruchową, pamięć, logikę oraz rozbudowywać fantazję i zachęcać do zabawy.

Mizera dodała, że duża przestrzeń warsztatowa pozwoli na prowadzenie zajęć również dla osób na wózkach inwalidzkich. Zajęcia będą wspomagane projekcjami multimedialnymi.

Oiko Petersen (1983 r.) mieszka i pracuje w Londynie oraz Warszawie. Swoje prace prezentował już na wystawach w Polsce, m.in. w Łodzi, Wrocławiu, Gdańsku, Warszawie oraz w Finlandii, Chinach i Francji. Współpracuje z magazynami i prasą codzienną.

Agnieszka Pipała (PAP)

api/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)