Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Stavridis: NATO to pomost łączący kultury 28 krajów

0
Podziel się:

Terroryzm, wojna w Afganistanie, handel narkotykami - to - zdaniem
naczelnego dowódcy połączonych sił zbrojnych NATO w Europie adm. Jamesa G. Stavridisa - największe
wyzwania, z którymi musi zmierzyć się Sojusz.

Terroryzm, wojna w Afganistanie, handel narkotykami - to - zdaniem naczelnego dowódcy połączonych sił zbrojnych NATO w Europie adm. Jamesa G. Stavridisa - największe wyzwania, z którymi musi zmierzyć się Sojusz.

Admirał podkreślił w piątek podczas Wrocław Global Forum, że NATO jest pomostem łączącym kultury i języki 28 krajów, które współpracują w ramach Sojuszu. "Gdy patrzymy na konflikty, które w XX w. zniszczyły Europę, to chyba naszym największym sukcesem jest to, że udało nam się uniknąć kolejnego konfliktu na tym kontynencie" - powiedział Stavridis.

Admirał zaznaczył, że w XXI w. wszystkie kraje powinny się włączyć w proces zapewniania bezpieczeństwa. "Myślę, że jest tu miejsce dla NATO i - co więcej - Sojusz odegra w tym procesie ważną rolę" - dodał.

Stavridis dodał, że możliwa jest także współpraca NATO i Rosji, a jako płaszczyzny takiego dialogu wymienił m.in. problem handlu narkotykami, piractwo oraz terroryzm. "Z Rosją należy prowadzić dialog i słuchać jej z szacunkiem. Razem można zrobić naprawdę wiele i te działania mogą być niezbędne dla całego kontynentu" - zaznaczył.

Uczestniczący w jednym z paneli dyskusyjnych minister ds. europejskich Mikołaj Dowgielewicz zapowiedział, że promowanie relacji transatlantyckich będzie jednym z zadań Polski podczas prezydencji w UE (od 1 lipca 2011 r.). Zdaniem ministra, obecnie zbyt dużo mówi się o rytuałach związanych ze stosunkami transatlantyckimi, a tymczasem należy się skupić na realnej diagnozie sytuacji.

"Trzeba sobie zdać sprawę z tego, że porządek światowy podlega wpływom nowych mocarstw, takich jak np. Chiny czy Indie. Słyszeliśmy opinie, że to nie jest już świat dla nas, że trzeba się adaptować do tego co jest. Dlatego na relacje transatlantyckie należy spojrzeć w nowy sposób, nie poprzez spotkania na szczycie, ale np. powołanie wyspecjalizowanej agendy" - zaznaczył Dowgielewicz.

Ambasador USA w Polsce Lee Feinstein zaznaczył, że dla Stanów Zjednoczonych silna Unia Europejska jest korzystna. "Korzystna jest również dla nas silna Polska w silnej Unii. Jesteśmy za pełną integracją Polski w NATO i instytucjach transatlantyckich. Polska nie musi wybierać między USA a UE" - dodał.

Podczas zakończonej w piątek konferencji Wrocław Globar Forum dyskutowano m.in. o relacjach transatlantyckich, ekonomii w XXI w., przyszłości NATO, relacjach pomiędzy UE, USA i Rosją. Przyznano także pokojową nagrodę "Freedom Award" Rady Atlantyckiej, którą odebrali b. prezydent RP Aleksander Kwaśniewski, przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek, b. szef dyplomacji UE Javier Solana oraz organizacja "Kobiety w bieli" (Ladies in White, Las Damas de Blanco) z Kuby.

Prezydent Wrocławia Rafała Dutkiewicz powiedział PAP, że dla niego najważniejszym elementem Forum było przyznanie nagród, a szczególnie ważna była dla niego nagroda dla "Kobiet w bieli". Wyraził też nadzieję, że Forum będzie gościć we Wrocławiu cyklicznie.(PAP)

pdo/ mic/ la/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)