Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Stokłosa chce wyłączenia prokuratora z procesu

0
Podziel się:

Wniosek o wykluczenie oskarżyciela złożył we wtorek oskarżony m.in. o
korumpowanie urzędników skarbowych Henryk Stokłosa. Były senator twierdzi, że stracił zaufanie do
prokuratora po tym, gdy udzielił on wywiadu jednej z regionalnych gazet, komentując przebieg
procesu.

Wniosek o wykluczenie oskarżyciela złożył we wtorek oskarżony m.in. o korumpowanie urzędników skarbowych Henryk Stokłosa. Były senator twierdzi, że stracił zaufanie do prokuratora po tym, gdy udzielił on wywiadu jednej z regionalnych gazet, komentując przebieg procesu.

"Prokurator w swoim artykule komentuje, wbrew dobremu obyczajowi, przebieg procesu, przenosi na łamy prasy kwestie związane z niniejszą sprawą. Prokurator ujawnia szczegóły postępowania przygotowawczego, wychwala jednych świadków, gani innych i krytycznie ocenia oskarżonego" - powiedział uzasadniając wniosek Stokłosy jego obrońca mec. Andrzej Reichelt.

Sąd ustosunkuje się do wniosku oskarżonego po zakończeniu wtorkowej rozprawy. Decyzję o wyłączeniu ze sprawy prokuratora prowadzącego może podjąć przełożony oskarżyciela lub prokurator apelacyjny

We wtorek w procesie byłego senatora zeznawała była urzędniczka Ministerstwa Finansów Elżbieta Z. Rozprawa została utajniona ze względu na dobro świadka i jednego z oskarżonych w tym procesie.

Z wcześniejszych zeznań innych świadków wynikało, że Elżbietę Z. i oskarżonego w tym procesie Ryszarda S., prezesa NSA w Poznaniu, mogły łączyć bliższe związki niż tylko znajomość.

Elżbieta Z., jako pracownik Ministerstwa Finansów miała pośredniczyć w kontaktach Stokłosy z Ryszardem S., a w zamian za umożliwienie tych kontaktów Stokłosa miał zapłacić urzędniczce dwa razy po 15 tys. złotych.

Była urzędniczka MF jest oskarżona o łapówkarstwo w procesie urzędników korumpowanych przez byłego senatora, toczącym się przed Sądem Okręgowym w Warszawie.

Na skutek działań skorumpowanych urzędników instytucje państwowe umarzały i kasowały decyzje Izb Skarbowych nakazujących zapłatę zaległych podatków od firm należących do Stokłosy. Skarb Państwa mógł w wyniku tej działalności stracić nawet 5,6 miliona złotych.

Kolejna rozprawa w tym procesie zaplanowana jest na środę, kiedy to będą przesłuchiwani kolejni świadkowie.

Proces Stokłosy rozpoczął się w maju. Według oskarżenia biznesmen wręczał urzędnikom łapówki w postaci alkoholu i wędlin wartości od kilkuset do kilku tysięcy złotych oraz gotówki w wysokości od 5 tys. do 100 tys. zł, w zależności od kwoty umorzeń podatkowych, które otrzymywał.

Oskarżony nie przyznaje się do winy i odmawia składania wyjaśnień. Oprócz zarzutów korupcyjnych Stokłosa ma także zarzuty bezprawnego więzienia i bicia swoich pracowników, utrudniania pracy policji w sprawie postępowania dotyczącego zatrucia środowiska naturalnego, sfałszowania oświadczenia o czynnym prawie wyborczym i wyłudzenia pieniędzy z funduszy Unii Europejskiej.

Oskarżonej w tej samej sprawie księgowej Stokłosy, Elżbiecie N., postawiono zarzuty pomocnictwa w łapownictwie oraz w wyłudzeniach, a Ryszardowi S. - sędziemu sądu administracyjnego - zarzut przyjmowania korzyści majątkowych.(PAP)

kpr/ pz/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)