Notowania

wiadomości
31.07.2013 14:44

Stolica: Dalkia do 2016 r. wymieni 100 starych węzłów ciepłowniczych

Do 2016 r. firma Dalkia Warszawa zlikwiduje 100 przestarzałych węzłów grupowych i wymieni je na indywidualne węzły ciepłownicze w 765 budynkach - poinformował prezes firmy Michał Machlejd. Koszt inwestycji wspartej z tzw. funduszu szwajcarskiego to ponad 110 mln zł.

Podziel się
Dodaj komentarz

Do 2016 r. firma Dalkia Warszawa zlikwiduje 100 przestarzałych węzłów grupowych i wymieni je na indywidualne węzły ciepłownicze w 765 budynkach - poinformował prezes firmy Michał Machlejd. Koszt inwestycji wspartej z tzw. funduszu szwajcarskiego to ponad 110 mln zł.

Spółka poinformowała także, że w środę firma otrzymała od Komisji Europejskiej notyfikację pomocy publicznej z tzw. funduszu szwajcarskiego dla projektu "Węzły indywidualne dla Warszawy".

Machlejd podkreślił na konferencji prasowej, że dzięki inwestycji zostanie ograniczona emisja CO2 do atmosfery, poprawią się warunki odbioru energii cieplnej dla znacznej liczby mieszkańców stolicy.

Ryszard Płotnicki z Dalkia Warszawa ocenił, że roczna emisja dwutlenku węgla zmniejszy się o 15 tys. ton. Dodał, że wymiana węzłów ciepłowniczych obejmie w największym stopniu Mokotów - ponad 200 budynków. Nowe węzły zostaną zainstalowane także na Woli, Pradze Południe, Żoliborzu, Bielanach, Śródmieściu i na Ochocie.

"W warszawskim systemie ciepłowniczym funkcjonuje ok. 500 węzłów grupowych, z czego prawie 300 jest własnością Dalki. Węzły grupowe są stare i mają wysoki wskaźnik awaryjności. Powodują także duże straty na przesyle. Przy węzłach grupowych nie jest możliwe prowadzenie indywidualnej gospodarki cieplnej w danym budynku. W przypadku indywidualnych, właściciele budynków sami podejmują decyzję, kiedy rozpoczyna się i kiedy kończy ogrzewanie" - wyjaśnił.

Płotnicki ocenił, projekt pozwoli zaoszczędzić rocznie blisko 149 tys. GJ ciepła co pozwoliłoby ogrzać ok. tysiąc nieenergooszczędnych mieszkań o powierzchni 50 m kw. Rachunki za dostawę ciepła dla mieszkańców według szacunków firmy mogą się obniżyć od 5 do 10 proc.

Firma w 2012 roku zlikwidowała 8 węzłów grupowych i zainstalowała 26 indywidualnych. W tym czasie wymieniono także ponad kilometr sieci ciepłowniczej. Do końca 2013 roku planowana jest likwidacja kolejnych 26 węzłów grupowych i budowa indywidualnych w 141 budynkach. Wykonanych zostanie także blisko 7 km nowej sieci.

"Projekt w 100 proc. wpisuje się w cel związany z redukcją emisji CO2 i zwiększaniem efektywności energetycznej w Polsce. W pierwszej fazie projekt miał być o 50 proc. mniejszy, ale widząc przyszłe efekty, w tym przede wszystkim ten ekologiczny strona szwajcarska zdecydowała się wesprzeć projekt w znacznie większym wymiarze" - dodała Małgorzata Zalewska z Ministerstwa Rozwoju Regionalnego.

Inwestycja z tzw. funduszu szwajcarskiego otrzymała 35 mln zł. Fundusz jest formą bezzwrotnej pomocy finansowej przyznanej przez szwajcarski rząd Polsce i pozostałym państwom członkowskim, które dołączyły do Wspólnoty 1 maja 2004 roku. Z całkowitej puli ponad 1 mld fraków szwajcarskich, Polsce przypadło ponad 480 mln franków. Program ma na celu zmniejszenie różnic w rozwoju społeczno-gospodarczym pomiędzy nowymi członkami UE a rozwiniętymi krajami Wspólnoty. Program będzie realizowany do czerwca 2017 roku.

Szwajcarsko-Polski Program Współpracy obejmuje swoim zasięgiem całą Polskę, przy czym co najmniej 40 proc. środków całego programu zostanie przeznaczone na wsparcie czterech województw południowo-wschodnich: lubelskiego, małopolskiego, podkarpackiego oraz świętokrzyskiego.

Dalkia Warszawa zarządza największą w UE siecią ciepłowniczą o długości blisko 1,8 tys. km dostarczając energię cieplną i ciepłą wodę do 80 proc. budynków w stolicy. Firma jest częścią spółki, która działa w 40 polskich miastach. Na świecie Dalkia zatrudnia ok. 50 tys. osób w 35 krajach. Obroty firmy w 2012 roku wyniosły 8,9 mld euro. (PAP)

mick/ mki/ jbr/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz