Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Stolica: Konferencja - jak tworzyć samorząd przyjazny kobietom

0
Podziel się:

Kobiety i mężczyźni mają odmienne potrzeby,
które powinny być uwzględniane w polityce społecznej - to
założenie leży u podstaw gender mainstreaming, strategii, która,
zdaniem organizatorów konferencji "ABC równości, czyli samorząd
przyjazny kobietom", jest jednym ze sposobów wyrównywania szans
kobiet i mężczyzn.

Kobiety i mężczyźni mają odmienne potrzeby, które powinny być uwzględniane w polityce społecznej - to założenie leży u podstaw gender mainstreaming, strategii, która, zdaniem organizatorów konferencji "ABC równości, czyli samorząd przyjazny kobietom", jest jednym ze sposobów wyrównywania szans kobiet i mężczyzn.

Konferencja odbyła się w poniedziałek w Warszawie.

Gender mainstreaming to strategia włączania problematyki płci do głównego nurtu polityki i we wszystkie przedsięwzięcia: polityczne, ekonomiczne i społeczne. Jest jednym z programów działania Unii Europejskiej na rzecz szeroko pojętego polepszenia sytuacji kobiet w społeczeństwie.

"Nie chodzi o faworyzowanie kobiet lub mężczyzn, tylko uwrażliwienie na potrzeby obu płci. Chcielibyśmy, żeby je dostrzegano i brano pod uwagę w równym stopniu na wszystkich szczeblach administracji samorządowej, we wszystkich sferach życia" - mówiła Roma Cieśla z Fundacji OŚKA, która współorganizowała konferencję.

Organizatorzy konferencji zachęcali, by samorządowcy, planując inwestycje w swoim regionie, kierowali się potrzebami lokalnych społeczności. "Zastanówmy się, kto na danej inwestycji skorzysta. Jeśli okazuje się, że robimy coś, na czym bardziej skorzystają mężczyźni, zastanówmy się, co możemy przy okazji zrobić dla kobiet. Dzięki temu łatwiej otrzymamy unijne dofinansowanie" - przekonywała Maja Branka, prowadząca szkolenia dla samorządowców.

Konferencja jest częścią akcji informacyjno-edukacyjnej, która ma na celu zwiększenie świadomości w kwestiach równości płci, zwalczanie stereotypów w postrzeganiu ról kobiecych i męskich w życiu zawodowym i prywatnym oraz popularyzowanie zapisów anty- dyskryminacyjnych. Akcja zorganizowana przez Stowarzyszenie Współpracy Kobiet NEWW-Polska we współpracy z Fundacją OŚKa i Fundacją eFKa jest jednym z projektów zorganizowanych w ramach Roku Równych Szans.

Jak podkreślił Łukasz Gabler z Departamentu ds. Kobiet, Rodziny i Przeciwdziałania Dyskryminacji w MPiPS, w ramach Roku Równych Szans ministerstwo finansuje blisko 30 akcji prowadzonych m.in. przez fundacje, stowarzyszenia, uniwersytety oraz przedstawicieli związków wyznaniowych, które zostały zaakceptowane przez Komisję Europejską. Polski budżet na ten cel wynosił 581 100 euro.

Rok 2007 ogłoszony został przez KE Rokiem Równych Szans dla Wszystkich. Głównym celem przedsięwzięcia jest promowanie równości i przeciwdziałanie dyskryminacji w krajach Unii Europejskiej. (PAP)

akw/ pz/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)