Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Stolica: Modernizacja oddziału neonatologicznego w szpitalu im. Orłowskiego

0
Podziel się:

W czwartek ostatnich pacjentów wypisano z
oddziału neonatologicznego warszawskiego Szpitala Klinicznego im.
Witolda Orłowskiego; oddział przejdzie gruntowną modernizację, dla
pacjentów zostanie ponownie otwarty w kwietniu.

W czwartek ostatnich pacjentów wypisano z oddziału neonatologicznego warszawskiego Szpitala Klinicznego im. Witolda Orłowskiego; oddział przejdzie gruntowną modernizację, dla pacjentów zostanie ponownie otwarty w kwietniu.

Poinformowano o tym na konferencji zorganizowanej z okazji 50- lecia szpitala.

Jak podkreśliła kierownik Kliniki Neonatologii dr Grażyna Wyględowska, dotychczas oddział borykał się z brakiem specjalistycznego sprzętu. "Jesteśmy placówką z trzecim stopniem referencyjności i wykonujemy naprawdę bardzo skomplikowane zabiegi. Wielokrotnie byliśmy w sytuacji, że trzeba było odbierać aparaturę pacjentom, którzy jej jeszcze potrzebowali" - mówiła.

Dodała, że neonatologia, jako jeden z niewielu oddziałów, nie przynosi szpitalowi strat, jednak ma problemy z niedoborem lekarzy i pielęgniarek. "Tak jest w całym kraju, neonatologia jest na pierwszym miejscu jeśli chodzi o deficyt kadry" - zaznaczyła.

W czasie, gdy oddział będzie zamknięty, pielęgniarki przejdą specjalistyczne szkolenie. "Staramy się je zatrzymać w pracy, chociaż podnosząc im kwalifikacje, jeśli nie możemy podnosić pensji" - mówiła Wyględowska.

Zaznaczyła, że w przyszłym roku dużym problemem będzie obsadzenie dyżurów lekarskich. "Żeby pracować w systemie 48-godzinnego tygodnia pracy, potrzebowałabym przynajmniej 10 specjalistów. Teraz mam czworo. W tym systemie nie damy rady pracować prawidłowo" - powiedziała.

Jak podkreślił dyrektor szpitala Jan Czeczot, wejście w życie przepisów o czasie pracy lekarzy skomplikuje sytuację na wszystkich oddziałach. Unijna norma, przyjęta przez Polskę w nowelizacji ustawy o Zakładach Opieki Zdrowotnej, ogranicza czas pracy lekarzy do 48 godzin tygodniowo. Zgodnie z prawem (tzw. klauzula opt-out), lekarz będzie mógł pracować dłużej, nawet 72 godziny tygodniowo, ale musi się na to zgodzić. Przepisy mówią też o nieprzerywanym 11-godzinnym odpoczynku lekarzy.

Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny im. prof. Witolda Orłowskiego działa od 1957 roku. Obecnie jest jednostką organizacyjną Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego. Co roku w szpitalu i przychodni specjalistycznej leczonych jest ok. 20 tys. pacjentów. W szpitalu działa 10 klinik i dwie Izby Przyjęć, w przychodni jest 17 poradni specjalistycznych. Oddziały szpitalne dysponują 333 łóżkami. W szpitalu pracuje blisko 300 lekarzy, w tym 95 rezydentów i 19 stażystów, 262 pielęgniarki i 64 położne. (PAP)

akw/ pz/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)