Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Stolica: Niepełnosprawni prezentują swoją twórczość w Parku Sowińskiego

0
Podziel się:

Koncerty i przedstawienia teatralne, obrazy, gobeliny, przedmioty ozdobne
codziennego użytku - w czwartek osoby z niepełnosprawnością prezentują swoją twórczość w stołecznym
Parku Sowińskiego podczas "Warszawskiego Korowodu Integracyjnego".

Koncerty i przedstawienia teatralne, obrazy, gobeliny, przedmioty ozdobne codziennego użytku - w czwartek osoby z niepełnosprawnością prezentują swoją twórczość w stołecznym Parku Sowińskiego podczas "Warszawskiego Korowodu Integracyjnego".

"Warszawski Korowód Integracyjny" jest finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, jego organizatorami są prezydent m.st. Warszawy i Warszawskie Centrum Pomocy Rodzinie. Impreza potrwa do godz. 15.

Namioty w parku na Woli rozstawiło w sumie ok. 70 organizacji i instytucji. Prezentowane w nich są prace osób z niepełnosprawnością: ozdobne kolczyki, misy, kielichy, ozdobione metodą decoupage, czyli za pomocą ozdobnego papieru a także obrazy, gobeliny. Niektóre z przedmiotów można kupić. Odbywają się także warsztaty z lepienia gliny, pisania graffiti, rysunku, a także gry i zabawy integracyjna i zabawy dla dzieci. Są też stoiska kulinarne. Na scenie odbywają się koncerty i przedstawienia teatralne. Wszystko w wykonaniu osób z niepełnosprawnością.

Dyrektor Warszawskiego Centrum Pomocy Rodzinie Jolanta Sobczak poinformowała, że w spotkaniu w parku na Woli bierze udział ok. 700 osób. "Osoby niepełnosprawne robią bardzo fajne, piękne, atrakcyjne rzeczy, które mogą się podobać - chcemy to pokazać" - powiedziała. "Rozmawiałam z małymi dziećmi na temat osób niepełnosprawnych. Niektóre z nich podnosiły ręce i mówiły: +moja mama jest chora, moja babcia jeździ na wózku+. To niesamowita wartość, gdy dzieci w swoim środowisku zauważają osoby niepełnosprawne" - dodała.

Z kolei Magdalena Sierhej, która pracuje w Domu Pomocy Społecznej "Pod Brzozami" powiedziała, że terapia zajęciowa daje starszym osobom satysfakcję, radość, poczucie bycia potrzebnym. "Dzięki terapii zajęciowej zachowują sprawność ruchową, ćwiczą wzrok, ręce, to forma rehabilitacji, np. po wylewach" - dodała. Seniorzy z tego ośrodka m.in. haftują, zajmują się korzenioplastyką, piszą wiersze.

Także zajęcia kulinarne uczą samodzielności - przekonywała Anna Bańczyk, która prowadzi zajęcia w Bródnowskim Stowarzyszeniu Przyjaciół Rodzin Osób z Zaburzeniami Psychicznymi "Pomost". "Gotowanie w ramach terapii zajęciowej jest o tyle interesujące, że na efekt pracy nie trzeba czekać długo" - dodała.

W imprezie biorą udział spółdzielnie socjalne, zakłady aktywizacji zawodowej, domy pomocy społecznej, stowarzyszenia zajmujące się osobami z niepełnosprawnością.

Według danych miasta stołecznego, że w Warszawie mieszka ok. 200 tys. osób niepełnosprawnych. (PAP)

kno/ bos/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)