Notowania

powstanie warszawskie
01.08.2010 14:28

Stolica oddaje hołd powstańcom

O godzinie 17. w całej Warszawie rozległ się dźwięk syren alarmowych. Na minutę zatrzymany został ruch drogowy, na chodnikach stanęli także przechodnie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Grzegorz Jakubowsk)

_ - Można zniszczyć miasto, ale nie ducha i pragnienie wolności - _ powiedziała prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz na uroczystościach z okazji 66. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.*_ _O godzinie 17.00 w całej Warszawie rozległ się dźwięk syren alarmowych. Na minutę zatrzymany został ruch drogowy, na chodnikach stanęli także przechodnie. *

na zdjęciu prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz i minister w Kancelarii Premiera, prof. Władysław Bartoszewski w czasie uroczystości przy Pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej

aktualizacja 17.30

Na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach rozpoczęły się główne uroczystości rocznicowe z udziałem prezydenta-elekta Bronisława Komorowskiego, marszałka Sejmu pełniącego obowiązki prezydenta Grzegorza Schetyny, prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz oraz kombatantów, harcerzy i warszawiaków.

Wieczorem o 21.00 na Kopcu Powstania Warszawskiego - usypanego z gruzów zniszczonej stolicy, zostanie zapalony znicz. Ogień pamięci będzie płonął przez 63 dni.

Wcześniej w ceremonii przed Grobem Nieznanego Żołnierza oprócz Hanny Gronkiewicz- Waltz wzięli udział m.in. prezydent elekt Bronisław Komorowski, szef BBN Stanisław Koziej, wicemarszałkowie Sejmu Jerzy Wenderlich i Senatu Zbigniew Romaszewski, minister obrony Bogdan Klich, szef Sztabu generalnego gen. broni Mieczysław Cieniuch.

_ - Sześćdziesiąt sześć lat temu Warszawa poderwała się do walki. Powstańcy i mieszkańcy Warszawy stawili czoła potężnej sile totalitaryzmu. Konsekwencją oporu miasta i jego mieszkańców była zemsta nazistów, stolica Polski uległa zniszczeniu _ - mówiła Gronkiewicz-Waltz. Zastrzegła, że _ można zniszczyć miasto, jego infrastrukturę, ale nie można zniszczyć ducha ani pragnienia wolności i demokracji jego mieszkańców _.

_ - Ten duch, to pragnienie przetrwało przez kolejne dekady i dało wymierny efekt _ - powiedziała, dodając, że członkostwo Polski w UE i NATO jest spełnieniem pragnień pokolenia Powstania, a Warszawa, która legła w gruzach, dziś modernizuje się i _ pięknieje z każdym rokiem _.

_ - To, co 66 lat temu dla was, powstańcy, było marzeniem, dla nas, kolejnych pokoleń mieszkańców stolicy, jest wymierną rzeczywistością. To zobowiązuje, mam nadzieję że będziecie z nas dumni tak, jak my niezwykle dumni jesteśmy z was. Chwała bohaterom _ - zwróciła się do weteranów Powstania.

Żołnierze oddali salwę honorową. Wieńce pod Grobem Nieznanego Żołnierza złożyli przedstawiciele Światowego Związku Żołnierzy AK, Stowarzyszenia Szarych Szeregów, najwyższych władz państwowych - prezydenta, parlamentu i premiera, innych instytucji rządowych i samorządu, stowarzyszenia Strzelec i Towarzystwa Gimnastycznego Sokół, ambasad kilkunastu państw, w tym Białorusi, Izraela, Niemiec, Rosji i USA. Hołd powstańcom oddali reprezentanci władzy sądowniczej, naukowcy harcerze, kibice warszawskiego klubu Polonia i piłkarze Legii.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/19/t75795.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/dzis;mija;66;rocznica;wybuchu;powstania;warszawskiego,11,0,650507.html) Dziś mija 66. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego O godzinie 17. w Warszawie zostaną włączone syreny, a ruch na minutę zostanie wstrzymany.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/166/t97446.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/do;warszawy;przyjechalo;2;tysiace;powstancow,146,0,650386.html) Do Warszawy przyjechało 2 tysiące powstańców Schetyna: Ofiara Armii Krajowej stała się inspiracją dla następnych pokoleń.
Tagi: powstanie warszawskie, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz