Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Stolica: Protest przeciwko zabijaniu karpi

0
Podziel się:

Pod hasłem "Daj karpiowi święty spokój"
protestowali w środę w Warszawie przeciw zabijaniu i spożywaniu
karpi w święta obrońcy zwierząt z Fundacji "Viva!" i
Stowarzyszenia Empatia. Akcja odbyła się z okazji obchodzonego
przez ekologów Dnia Ryby.

Pod hasłem "Daj karpiowi święty spokój" protestowali w środę w Warszawie przeciw zabijaniu i spożywaniu karpi w święta obrońcy zwierząt z Fundacji "Viva!" i Stowarzyszenia Empatia. Akcja odbyła się z okazji obchodzonego przez ekologów Dnia Ryby.

"Istnieje duży kontrast pomiędzy świętami Bożego Narodzenia, które są czasem miłości i spokoju, a faktem, że wówczas zabijane są tysiące karpi. Tradycja spożywania tej ryby w Wigilię jest dość młoda i powinna być zmieniona" - powiedział dziennikarzom Cezary Wyszyński z Fundacji "Viva!".

Jak dodał, podobne protesty organizują przed świętami obrońcy zwierząt z Czech i Słowacji, gdzie także istnieje zwyczaj spożywania karpi w Wigilię. "Karpie choć nie wydają dźwięków, to poranione i stłoczone w sklepowych pojemnikach przeżywają męczarnie" - podkreślił Wyszyński.

Podczas środowej akcji, przy stoisku sprzedaży karpi, przed Centrum Handlowym "Wileńska" w Warszawie, kilkunastu protestujących położyło się na ziemi z założonymi na głowy foliowymi torbami. Miało to symbolizować cierpienie, jakie przechodzą ryby w okresie przedświątecznym. Przechodniom i klientom stoiska wręczano ulotki zachęcające do rezygnacji z zakupu wigilijnego karpia.

Jak powiedziała rzeczniczka prasowa Centrum Handlowego "Wileńska", Magdalena Galant, "spożywanie karpia jest stałym elementem świątecznej tradycji, która szybko się nie zmieni. Natomiast w hipermarketach karpie zazwyczaj są przechowywane w odpowiednich warunkach np. w pojemnikach, do których doprowadzane jest powietrze".

Dzień Ryby był po raz pierwszy obchodzony przez ekologów i obrońców zwierząt w Polsce w 2003 roku. (PAP)

mja/ pz/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)