Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Stolica: Rozpoczął się 12. Maraton Pisania Listów Amnesty International

0
Podziel się:

24-godzinny maraton pisania listów w obronie więźniów sumienia rozpoczął
się w sobotę w Warszawie. Amnesty International podkreśla, że dzięki akcji co roku udaje się
wpłynąć na poprawę sytuacji kilku lub kilkunastu osób.

24-godzinny maraton pisania listów w obronie więźniów sumienia rozpoczął się w sobotę w Warszawie. Amnesty International podkreśla, że dzięki akcji co roku udaje się wpłynąć na poprawę sytuacji kilku lub kilkunastu osób.

Idea maratonów pisania listów powstała w Polsce. Maraton odbywa się już po raz 12. W tym roku listy pisane są w osiemdziesięciu krajach na świecie; w Polsce w ok. 250 miejscach - podała organizacja.

W Centrum Maratonu Pisania Listów (Teatr Dramatyczny w PKiN) maraton rozpoczął się po godz. 12.; zakończy się w niedzielę o godz. 12.

"Serdecznie zapraszamy wszystkich, aby wsparli osoby więzione za korzystanie z praw do wolności słowa. Pisanie listów jest skuteczna formą pomocy" - powiedziała PAP Aleksandra Minkiewicz z Amnesty International.

Na godz. 17 zaplanowano wręczenie nagrody dla dziennikarki Ewy Siedleckiej za całokształt pracy na rzecz praw człowieka. Około godz. 17.15 ma się odbyć wideokonferencja z Andrzejem Poczobutem ze Związku Polaków na Białorusi.

Listy są pisane ręcznie w obronie kilkunastu konkretnych osób lub grup osób, których prawa człowieka zostały złamane. Ich sylwetki można znaleźć na stronie www.amnesty.org.pl.Do akcji może włączyć się każdy, kto chce tym osobom pomóc.

W tym roku są to m.in. więźniowie obozów pracy w Korei Północnej, więzień sumienia z Indonezji, 20-letni bloger z Azerbejdżanu więziony za wpisy na facebooku, Jemenka skazana na śmierć oraz Zhou Xiangyanga i jego żona Li Shanshan, praktykujący Falun Gong, którzy są obiektem represji ze strony chińskich władz.

AI podkreśla, że co roku dzięki maratonowi udaje się realnie wpłynąć na poprawę sytuacji kilku bądź kilkunastu osób. "W zeszłym roku, w wyniku naszej akcji pomogliśmy m.in. Eminowi Mili, blogerowi z Azerbejdżanu i Femiemu Petersowi, działaczowi opozycyjnemu z Gambii" - podaje organizacja.

AI radzi, aby przed napisaniem listu zapoznać się z opisem sylwetki osoby, w sprawie której chcemy pisać. "Należy kierować się pięcioma podstawowymi zasadami: piszemy krótko, jesteśmy uprzejmi, opieramy się na faktach, mamy pozytywne nastawienie i nie ukrywamy się - tzn. warto napisać, kim jesteśmy, czym się interesujemy. Dzięki temu możliwe jest, że szybko otrzymamy odpowiedź. Nasz list będzie również bardziej autentyczny" - podaje organizacja. Listy można pisać po polsku.

Na stronie internetowej AI znajduje się lista miejsc, w których odbędzie się maraton. Organizacja zachęca osoby, które nie będą mogły uczestniczyć we wspólnej akcji, do wysyłania listów z domów. W ubiegłym roku w Polsce napisano 145 tys. listów. (PAP)

kno/ stav/ tot/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)