Notowania

wiadomości
16.10.2012 20:15

Stolica: Rozpoczął się Międzynarodowy Festiwal Filmów o Handlu Ludźmi

W Warszawie rozpoczął się we wtorek Międzynarodowy Festiwal Filmów o Handlu Ludźmi. Według organizatorów, MSW i fundacji La Strada, impreza ma przede wszystkim charakter profilaktyczny. Handel ludźmi to najgłębsze naruszenie godności - mówiła RPO, patron imprezy.

Podziel się
Dodaj komentarz

W Warszawie rozpoczął się we wtorek Międzynarodowy Festiwal Filmów o Handlu Ludźmi. Według organizatorów, MSW i fundacji La Strada, impreza ma przede wszystkim charakter profilaktyczny. Handel ludźmi to najgłębsze naruszenie godności - mówiła RPO, patron imprezy.

W ciągu trzech dni widzowie w kinie Muranów mogą obejrzeć 24 filmy dokumentalne i fabularne (w tym 18 konkursowych). Poruszają one takie problemy jak praca przymusowa, handel narządami do przeszczepów lub handel kobietami i dziećmi.

Tłumacząc pomysł powstania festiwalu, jego dyrektor programowa i jednocześnie prezes fundacji La Strada Irena Dawid-Olczyk wspominała, że na początku swej pracy zauważyła, iż ludzie chcą poznawać historie ofiar handlu ludźmi, ale dla tych ostatnich takie spotkania to trauma. "Wtedy zorientowaliśmy się, że film jest takim medium, które może te ofiary pokazać" - powiedziała.

Jak tłumaczyła, festiwal w zamyśle pomysłodawców ma być narzędziem profilaktyki, w dużej mierze przeznaczonym dla młodzieży. Zwracał na to uwagę także koordynator festiwalu z ramienia MSW Piotr Mierecki. Jak przypomniał, resort odpowiada przede wszystkim za zwalczanie handlu ludźmi, a także wspiera jego ofiary. "Teraz wkraczamy nieśmiało od dwóch-trzech lat na pole prewencji i staramy się na tym polu działać dość aktywnie jako ministerstwo. Były to do tej pory małe kroczki i skromne konkursy literackie czy filmowe. Dziś otwieramy nowy rozdział" - powiedział.

Mierecki dodał, że zadaniem unijnego projektu (festiwal był z niego sfinansowany), jest stworzenie modelu, który będzie powielany w Polsce i innych krajach UE.

W skład jury festiwalowego wchodzą m.in. krytyk filmowy Paweł Felis, seksuolog prof. Zbigniew Izdebski i prezes Fundacji "Porozumienie Bez Barier" Jolanta Kwaśniewska, której zdaniem obejrzenie festiwalowych filmów uzmysłowiło jej, jak wiele jest jeszcze do zrobienia. "Handel ludźmi to takie dwa słowa niewiele mówiące, dopiero, jak zaczniemy oglądać filmy, uzmysłowimy sobie, jak wiele ma twarzy" - powiedziała Kwaśniewska. Podkreśliła, że w wielu polskich domach kobiety z krajów b. ZSRR, pracujące jako pomoce domowe, tracą paszporty i "tak naprawdę wykonują teraz, w 2012 r., pracę niewolniczą". Przytaczała też informacje o farmach, gdzie kobiety przywożone z Afryki pracują po 16 godzin dziennie, o plantacjach nielegalnie zatrudniających Wietnamczyków.

Oficjalnego otwarcia festiwalu dokonała rzecznik praw obywatelskich prof. Irena Lipowicz, która - podobnie jak prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz - objęła imprezę honorowym patronatem. "Handel ludźmi to straszna zbrodnia, bo godzi w każdej swojej postaci nie tylko w wolność, nie tylko we własność tych ludzi, w ich prawa osobiste. To naruszenie najgłębsze godności człowieka" - powiedziała RPO.

Podkreśliła, że przeciw handlowi ludźmi powinny działać administracja publiczna, organizacje pozarządowe i media. Do tych ostatnich prof. Lipowicz apelowała o większe zainteresowanie tym zagadnieniem. "To był temat, który się od mediów czasami odbijał - zbyt trudny, zbyt smutny, zbyt kontrowersyjny. Trzeba byłoby przyznać, że to dzieje się również w Polsce, że jesteśmy i odbiorcą, i dostarczycielem ofiar handlu ludźmi" - powiedziała prof. Lipowicz.

Film, który zdaniem jury najpełniej ukazuje zjawisko handlu ludźmi, zostanie uhonorowany nagrodą w wysokości 10 tys. zł. Ufundował ją szef MSW Jacek Cichocki. Pokazom towarzyszą spotkania z twórcami, panele dyskusyjne oraz targi informacyjne.

W pokazach i wydarzeniach towarzyszących festiwalowi mogą wziąć udział zarówno osoby indywidualne, jak i zorganizowane grupy, np. szkoły. Wejście jest bezpłatne. Aby zarezerwować bilety dla grupy powyżej 10 osób należy wypełnić elektroniczny formularz na stronie - www.18na18.pl. Bilety na poszczególne seanse dostępne są w kasie kina Muranów.

Organizatorem festiwalu jest Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, a partnerem La Strada Fundacja Przeciwko Handlowi Ludźmi i Niewolnictwu. Projekt realizowany jest przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej.

W Polsce ofiary handlu ludźmi mają zagwarantowaną pomoc m.in. w ramach Krajowego Centrum Interwencyjno-Konsultacyjnego dla ofiar handlu ludźmi. W 2012 roku MSW przekazało na działalność tego Centrum blisko 780 tys. zł. (PAP)

ral/ pz/ mag/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz