Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Stolica: Rozpoczął się nabór wniosków do budżetu partycypacyjnego

0
Podziel się:

W Warszawie w poniedziałek rozpoczął się nabór wniosków do budżetu
obywatelskiego, w którym każdy mieszkaniec może zaproponować własny pomysł na zmiany w swojej
okolicy. Miasto czeka na zgłoszenia do marca; do wydania jest ponad 25 mln złotych.

W Warszawie w poniedziałek rozpoczął się nabór wniosków do budżetu obywatelskiego, w którym każdy mieszkaniec może zaproponować własny pomysł na zmiany w swojej okolicy. Miasto czeka na zgłoszenia do marca; do wydania jest ponad 25 mln złotych.

Budżet partycypacyjny to forma zwiększenia udziału i wpływu mieszkańców na wydatki miasta - obywatele decydują na co wydać kwoty wydzielone z lokalnych budżetów. Łącznie, do rozdysponowania przez mieszkańców w 18 stołecznych dzielnicach przeznaczono ponad 25,6 mln zł.

Swój pomysł na inwestycję w mieście może zgłosić każdy, kto mieszka w stolicy. Pomysł należy opisać na specjalnym formularzu, zebrać poparcie 15 osób oraz oszacować budżet projektu. Własne projekty mogą składać także niepełnoletni - potrzebna jest jedynie zgoda rodzica lub opiekuna.

Nabór projektów potrwa do 9 marca. Później w dzielnicach odbędzie się weryfikacja oraz opiniowanie zgłoszonych przedsięwzięć, a w maju osoby, które zgłosiły swoje projekty, wybiorą spośród wszystkich zgłoszeń w danym obszarze lub dzielnicy 50 najciekawszych. Po preselekcji finałowa grupa projektów trafi pod głosowanie.

Głosowanie nad projektami odbędzie się pod koniec czerwca - będzie możliwe drogą elektroniczną, listownie oraz w punktach stacjonarnych. Poprzedzi je publiczna debata nad zgłoszonymi przez mieszkańców projektami. Głosy będzie można oddać na maksymalnie pięć przedsięwzięć w ramach dowolnie wybranej warszawskiej dzielnicy lub obszaru. Lista zwycięskich projektów będzie znana w lipcu, jednak ich realizacja nastąpi dopiero w 2015 roku.

Formularze, przykładowe cenniki potrzebne do przygotowania wstępnego kosztorysu inwestycji oraz wiele praktycznych informacji niezbędnych do przygotowania własnego projektu inwestycji dostępne są na uruchomionej przez miasto stronie internetowej www.twojbudzet.um.warszawa.pl.

Stołeczny ratusz uruchomi też punkt informacyjny, który będzie działał od czwartku w Centrum Komunikacji Społecznej przy ul. Senatorskiej 27. To jeden z wielu punktów, które miasto zamierza zorganizować by zachęcać mieszkańców do udziału w budżecie - we wszystkich dzielnicach będą prowadzone dyżury konsultacyjne oraz spotkania z mieszkańcami, podczas których będą dyskutowane propozycje inwestycji.

Kwoty zarezerwowane na projekty obywateli stanowią od 0,5 proc. do ponad 1 proc. budżetów dzielnicowych. Największe środki mają do rozdysponowania Ursynów, Śródmieście oraz Mokotów. Niektóre z dzielnic zostały podzielone dodatkowo na mniejsze rejony, co ma wspomagać ich równomierny rozwój oraz zapobiegać sytuacjom, w których wyjątkowo zmobilizowani mieszkańcy jednego osiedla zdominują głosowanie w całej dzielnicy. (PAP)

stav/ pz/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)