Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Stolica: Rozstrzygnięto konkurs na projekt rewitalizacji Rotundy

0
Podziel się:

Zespół architektoniczny Gowin-Siuta z Krakowa zwyciężył w konkursie na
projekt rewitalizacji warszawskiej Rotundy. Zgodnie z nim funkcje bankowe pozostaną w podziemiu i
na parterze, a pierwsze piętro stanie się przestrzenią publiczną. Obok Rotundy powstać ma kino
letnie.

bEEEuAiJ

Zespół architektoniczny Gowin-Siuta z Krakowa zwyciężył w konkursie na projekt rewitalizacji warszawskiej Rotundy. Zgodnie z nim funkcje bankowe pozostaną w podziemiu i na parterze, a pierwsze piętro stanie się przestrzenią publiczną. Obok Rotundy powstać ma kino letnie.

Rotunda to budynek banku PKO BP na skrzyżowaniu Alej Jerozolimskich i ulicy Marszałkowskiej; rewitalizacja jest konieczna ze względu na jego zły stan techniczny.

W konkursie na projekt modernizacji Rotundy, którego wyniki ogłoszono w czwartek, nadesłano 214 projektów z całego świata. Główna nagroda to 50 tys. zł brutto i realizacja projektu.

bEEEuAiL

Jak powiedział przewodniczący jury prof. Konrad Kucza-Kuczyński, zwycięska praca wyróżnia się tym, że na funkcje publiczne przeznaczono całe pierwsze piętro budynku. Będzie ono miało odrębne wejścia - dwie klatki schodowe i windy - w przestrzeni, jaka powstanie między podwójnymi ścianami transparentnej elewacji. Projektanci nazwali to miejsce Salonem Miejskim.

Jak podkreślił Kucza-Kuczyński, takie rozwiązanie pozwoli na funkcjonowanie Salonu niezależnie od godzin pracy banku. "Tak odczytaliśmy ten projekt i dlatego uznaliśmy, że jest wart wskazania jako praca najlepsza" - dodał.

W Salonie, na powierzchni ponad 500 m kw., mają zostać zrealizowane pomysły zgłaszane przez mieszkańców Warszawy w trakcie konsultacji społecznych. Były to m.in.: multimedialny punkt informacji o wydarzeniach kulturalnych, miejsca odpoczynku i spotkań, galeria sztuki czy kawiarnia.

Projekt przewiduje też m.in. stworzenie świetlika w dachu budynku, przez który światło dzienne będzie wpadać na wszystkie kondygnacje budynku. Dziś dach jest pełny. Połączenie przestrzenne Rotundy z pobliskim pasażem Wiecha ma zapewnić "dach świetlny" - system cięgien, na których podwieszone będą lampy. Dzięki temu rozwiązaniu możliwe będzie wyeliminowanie klasycznych latarni.

bEEEuAiR

Bartłomiej Gowin - jeden z autorów projektu - podkreślił, że architektom przyświecała idea maksymalnej integracji przestrzeni publicznej na zewnątrz i wewnątrz budynku, przy zachowaniu odpowiedniego rozdziału funkcji publicznej od bankowej. Główne elementy bryły Rotundy zostaną zachowane, w tym m.in. charakterystyczny dach, nazywany przez warszawiaków wężykiem generalskim.

Na przedłużeniu pasażu Wiecha architekci zaplanowali wgłębioną przestrzeń, w której miałoby powstać kino letnie. Ściany wgłębienia miałyby być porośnięte rodzimą, trwałą roślinnością. To rozwiązanie ma być jednak poddane dalszym negocjacjom z bankiem. Kucza-Kuczyński przyznał w rozmowie z PAP, że w warunkach polskich byłoby to raczej rozwiązanie sezonowe.

Bank PKO planuje jeszcze w tym roku rozpocząć ze zwycięzcami konkursu rozmowy na temat realizacji projektu. Wcześniej zapowiadano, że przebudowa Rotundy ma ruszyć pod koniec 2014 r. Modernizację sfinansuje PKO BP. Współpracę miasta w reorganizacji przestrzeni wokół Rotundy zadeklarowała podczas konferencji wicedyrektor Centrum Komunikacji Społecznej warszawskiego ratusza Urszula Majewska.

W połowie listopada NSA potwierdził prawo b. właścicieli 1/4 gruntu pod Rotundą do dochodzenia roszczeń od Skarbu Państwa. Wyrok nie oznacza, że bank utracił do niego tytuł prawny - należy on Skarbu Państwa, który na mocy ustawy z 1992 r. przekazał go PKO w użytkowanie wieczyste. Ewentualny wniosek właścicieli o przyznanie prawa użytkowania wieczystego gruntu będzie musiał rozpatrzyć prezydent Warszawy.

bEEEuAiS

Zwycięski oraz pozostałe nagrodzone i wyróżnione projekty konkursowe można zobaczyć na stronach internetowych ChangingTheFace.com oraz rotunda2013.pl, a do końca roku - także na budynku Rotundy.

Zwycięski zespół - Bartłomiej Gowin i Krzysztof Siuta - są autorami m.in. zrealizowanego i wielokrotnie nagradzanego projektu łódzkiej filharmonii.

Na początku 2010 r. PKO BP ogłosił, że chce wyburzyć Rotundę i zastąpić ją nowym przeszklonym pawilonem. Po protestach varsavianistów, architektów, historyków sztuki i mieszkańców Warszawy, wycofał się z tych planów.

Rotunda stanowi element tzw. Ściany Wschodniej - głównej inwestycji w Warszawie w latach 60. XX w. Po wybuchu gazu w 1979 r. obiekt odbudowano, jednak stracił charakterystyczną cechę - przezroczystą elewację. W 2003 r. Ściana Wschodnia została wpisana na listę dóbr kultury. (PAP)

bEEEuAiT

mca/ bos/ mag/

bEEEuAjm
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)