Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Stolica: W 2008 r. ratusz chce sprywatyzować przychodnie w Wawrze i szpital św. Zofii

0
Podziel się:

Stołeczny ratusz chce sprywatyzować w 2008
roku sześć przychodni w dzielnicy Wawer oraz szpital św. Zofii
przy ul. Żelaznej. Jak przekonuje wiceprezydent Warszawy Jerzy
Miller doświadczenia z tych placówek mają być podstawą do dalszych
decyzji urzędu miasta w kwestii przekształceń w ochronie zdrowia
na terenie miasta.

Stołeczny ratusz chce sprywatyzować w 2008 roku sześć przychodni w dzielnicy Wawer oraz szpital św. Zofii przy ul. Żelaznej. Jak przekonuje wiceprezydent Warszawy Jerzy Miller doświadczenia z tych placówek mają być podstawą do dalszych decyzji urzędu miasta w kwestii przekształceń w ochronie zdrowia na terenie miasta.

We wtorek na sesji rady dzielnicy Wawer, Miller poinformował, że od stycznia 2008 roku ratusz zamierza przekształcić sześć przychodni na terenie dzielnicy w efektywniejsze niepublicznie zakłady opieki zdrowotnej. Takiemu rozwiązaniu sprzeciwiają się radni PiS oraz część mieszkańców Wawra.

Obecnie właścicielem przychodni w Wawrze jest miasto. Miller poinformował, że nowym właścicielem będzie spółka prawa handlowego, utworzona przez pracowników likwidowanego Samodzielnego Zespołu Publicznych Zakładów Lecznictwa Otwartego Warszawa-Wawer (SPZOZ).

Wiceprezydent mówił, że mechanizm przekształceń przygotowanych przez urząd miasta zakłada następujące warunki przeprowadzenia zmian: m.in. zgodę pracowników w drodze referendum, prywatyzację przez spółki powołane przez pracowników danej placówki oraz długoterminową dzierżawę nieruchomości.

"Liczba pacjentów korzystających z darmowej opieki medycznej w sprywatyzowanych placówkach nie może być mniejsza niż obecnie" - zapewnił Miller. Jak podkreślił, budynki przychodni miasto zamierza wydzierżawić na okres 20 lat.

W tej chwili SPZOZ zatrudnia około 230 osób. W lipcu wśród personelu przeprowadzono referendum, czy jest za likwidacją przychodni oraz za założeniem pracowniczej spółki prawa handlowego. Spośród 173 pracowników którzy wzięli udział w referendum, 170 opowiedziało się za proponowanym przez miasto przekształceniem.

We wtorek przed sesją rady dzielnicy prezes okręgu warszawskiego PiS Maciej Więckowski oraz wawerscy radni tej partii w rozmowach z dziennikarzami podkreślali, że należy zwrócić uwagę na problem "dzikiej prywatyzacji". Jak mówili pośpiech władz miasta co do likwidacji tych przychodni jest niezrozumiały i kontrowersyjny.

"Jestem członkiem rady społecznej wawerskiego ZOZ-u i mogę powiedzieć z pełną odpowiedzialnością, że jest to dobry ZOZ, który ma dodatnie wyniki finansowe, w który zainwestowano wiele środków na remonty i zakup nowoczesnego sprzętu medycznego, a dziś mówimy o tym, że będzie on zlikwidowany i przekształcony w spółkę. Nie wiadomo skąd ten pośpiech" - mówił Tomasz Zdzikot (PiS).

Na terenie Warszawy funkcjonuje 100 publicznych (ok. 16 tys łóżek) i 876 niepublicznych (ok. 1200 łóżek) placówek służby zdrowia. Urząd miasta jest organem założycielskim 31 zakładów opieki zdrowotnej. (PAP)

gdy/ wkr/ mhr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)