Notowania

wiadomości
29.01.2013 14:46

Stolica: W lutym ruszy pierwsza z tarcz drążących metro na Pradze

Pierwsza z tarcz, które wydrążą tunel II linii metra z pl. Wileńskiego na Powiśle w Warszawie, zacznie pracę w lutym - powiedział we wtorek PAP rzecznik konsorcjum AGP Metro Polska Mateusz Witczyński. Zapewnił, że stan pobliskich budynków jest monitorowany.

Podziel się
Dodaj komentarz

Pierwsza z tarcz, które wydrążą tunel II linii metra z pl. Wileńskiego na Powiśle w Warszawie, zacznie pracę w lutym - powiedział we wtorek PAP rzecznik konsorcjum AGP Metro Polska Mateusz Witczyński. Zapewnił, że stan pobliskich budynków jest monitorowany.

W pierwszej połowie stycznia dwie tarcze: Wisła I i Wisła II opuszczono do szybów na pl. Wileńskim. Druga z tarcz znajdujących się na Pradze ma zacząć pracę miesiąc po tym, jak ruszy pierwsza. Drążenie tuneli od strony ronda Daszyńskiego już w ubiegłym roku zaczęły tarcze: "Anna" i "Maria".

Witczyński zaznaczył, że na trasie budowy II linii metra na Pradze znajduje się 180 budynków, które były monitorowane jeszcze przed rozpoczęciem budowy i będą monitorowane w jej trakcie, a także rok po zakończeniu budowy.

Za każdym razem, gdy mieszkańcy zgłaszają uszkodzenia, zalecana jest ekspertyza, czy powstały one w związku z budową metra - zapewnił.

Witczyński przypomniał, że jeśli uszkodzenia powstały z winy wykonawcy, naprawę szkód pokrywa AGP Metro Polska.

Podkreślił, że najtrudniejszy odcinek ze względu na stan budynków znajduje się między ul. Targową a ul. Zamoyskiego. Dodał, że fundamenty niektórych budynków zostały już wzmocnione za pomocą tzw. przewiertów sterowanych. Poza tym na budynkach umieszczono czujniki, które dokonują pomiarów.

Stołeczne media informowały m.in. o uszkodzeniach budynków na Pradze przy ul. Targowej 67 i Targowej 70. Rzecznik Metra Warszawskiego Krzysztof Malawko powiedział PAP, że te budynki były uszkodzone jeszcze przed rozpoczęciem budowy II linii metra. "Podczas prac uszkodzenia nieznacznie się powiększyły" - zaznaczył. Podkreślił, że wykonawca naprawi uszkodzenia powstałe w wyniku budowy metra.

W tym celu AGP zawarło umowę z firmą Mostostal Zabrze.

Pęknięcia w sierpniu ub. roku zauważono także na ścianach działowych centrum handlowego Warszawa Wileńska. Jak poinformowała Monika Lewczuk-Kuropaś z biura prasowego centrum, ekspertyzy wykazały, że mają one związek z pracami przy centralnym odcinku II linii metra.

Lewczuk-Kuropaś dodała, że wówczas firma AGP Metro Polska rozpoczęła prace zabezpieczające budynek centrum handlowego. Zaznaczyła, że obiekt jest monitorowany, a usterki nie powiększają się. "Stan budynku w żaden sposób nie zagraża bezpieczeństwu przebywających w centrum handlowym osób" - podkreśliła.

Centralny odcinek drugiej linii metra będzie miał siedem stacji (rondo Daszyńskiego, rondo ONZ, Świętokrzyska, Nowy Świat, Powiśle, Stadion, Dworzec Wileński) i połączy lewo- i prawobrzeżną Warszawę. Umowę na projekt i budowę centralnego odcinka II linii metra stołeczny ratusz podpisał z włosko-turecko-polskim konsorcjum Astaldi, Gulermak i PBDiM Mińsk Mazowiecki w październiku 2009 r. Koszt inwestycji to 4,17 mld zł. (PAP)

kno/ bno/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz