Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Stowarzyszenie im. E. Gierka: kampania krokiem do obiektywnej oceny przeszłości

0
Podziel się

Społeczne Ogólnopolskie Stowarzyszenie im. Edwarda Gierka w Sosnowcu
wyraziło w czwartek nadzieję, że przywołanie w kampanii prezydenckiej postaci Edwarda Gierka "może
być prawdziwym krokiem do zgodnych z prawdą ocen przeszłości".

bEhXsvpN

Społeczne Ogólnopolskie Stowarzyszenie im. Edwarda Gierka w Sosnowcu wyraziło w czwartek nadzieję, że przywołanie w kampanii prezydenckiej postaci Edwarda Gierka "może być prawdziwym krokiem do zgodnych z prawdą ocen przeszłości".

Zarząd stowarzyszenia wydał w czwartek oświadczenie w sprawie przywoływania jego patrona w kampanii wyborczej. "Z bardzo dużym zdumieniem przyjmowaliśmy słowa prawicowych kandydatów wyrażających pozytywne opinie o Edwardzie Gierku i dekadzie lat siedemdziesiątych. Przecież jeszcze niedawno środowiska prawicowe negowały niewątpliwy dorobek lat rządów Edwarda Gierka i traktowały PRL jako czarną dziurę w dziejach Polski" - napisali członkowie zarządu.

"Wybiórczo dla potrzeb rozgrywek politycznych wyciągano problemy z przeszłości, dokonując przy tym podziału społeczeństwa na ludzi dobrych z prawicy i złych z lewicy. Tu w Sosnowcu doświadczyliśmy obraźliwych działań zmierzających do podważania dorobku naszego patrona, a przez to do obrażenia milionów ludzi z naszego pokolenia" - dodali.

bEhXsvpP

Zarząd stowarzyszenia - jak napisano - "kierowany dobrą wolą" wyraził nadzieję, że odwołanie się przez prawicowych kandydatów do postaci Edwarda Gierka może być "prawdziwym krokiem do zgodnych z prawdą ocen przeszłości". "Ufamy, że nie chodziło tu jedynie o osiągnięcie instrumentalnych celów na użytek kampanii wyborczych. Nasze rozważania zweryfikuje praktyka najbliższej przyszłości" - podkreślili członkowie zarządu.

"Niech słowa wyrażone w trakcie kampanii zrodzą trwałość myśli, realność ocen i różnorodność poglądów, niech torują drogę ku prawdzie i wspólnocie celów wszystkich Polaków" - podsumował zarząd Stowarzyszenia im. Edwarda Gierka.

Właśnie w Sosnowcu - rodzinnym mieście Edwarda Gierka - przed drugą turą wyborów prezydenckich kandydat PiS Jarosław Kaczyński powiedział, że Edward Gierek był "komunistycznym, ale jednak patriotą". Podczas konferencji prasowej zaznaczył, że choć jako działacz opozycji demokratycznej był czynnym przeciwnikiem Edwarda Gierka, cenił w nim m.in. to, że "opozycję jakoś tam tolerował, a nie zamykał do więzienia", co - jak mówił - było w komunizmie bardzo rzadkie; przede wszystkim jednak cenił to, że Gierek "chciał siły Polski".

Społeczne Ogólnopolskie Stowarzyszenie im. Edwarda Gierka powstało w 2002 r. w Sosnowcu. Należy do niego kilkaset osób. Oprócz obchodów rocznic, stowarzyszenie zajmuje się zbieraniem pamiątek po Gierku, wiosną organizuje też czyn społeczny sadzenia drzew w okolicznych lasach.

bEhXsvpV

Edward Gierek urodził się w 1913 r. w Sosnowcu, zmarł w 2001 r. w Cieszynie; w latach 1970-1980 był I sekretarzem KC PZPR. Za jego rządów, w pierwszej połowie lat 70., w Polsce nastąpił szybki wzrost gospodarczy okupiony zadłużeniem zewnętrznym kraju; w drugiej połowie rozpoczął się kryzys gospodarczy, który doprowadził m.in. do odsunięcia go od władzy.(PAP)

lun/ ura/ mow/

bEhXsvqq
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)