Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Stowarzyszenie Romów w Polsce zaniepokojone wyrokiem w sprawie Marka K.

0
Podziel się:

Stowarzyszenie Romów w Polsce "z niepokojem"
przyjęło wtorkowy wyrok sądu w Kędzierzynie-Koźlu w sprawie Marka
K. - Roma, skazanego za utrzymywanie stosunków seksualnych z
małoletnią dziewczyną, poślubioną przez niego w romskim obrzędzie
i zgodnie z romską tradycją.

Stowarzyszenie Romów w Polsce "z niepokojem" przyjęło wtorkowy wyrok sądu w Kędzierzynie-Koźlu w sprawie Marka K. - Roma, skazanego za utrzymywanie stosunków seksualnych z małoletnią dziewczyną, poślubioną przez niego w romskim obrzędzie i zgodnie z romską tradycją.

Zdaniem prezesa Stowarzyszenia, Romana Kwiatkowskiego, wyrok skazujący dla Marka K. jest "groźnym precedensem, który grozi eskalacją tego typu procesów karnych wobec innych członków mniejszości romskiej". W przesłanym PAP oświadczeniu, Kwiatkowski apeluje o elastyczność i zrozumienie dla romskiej specyfiki etniczno-kulturowej.

We wtorek Sąd Rejonowy w Kędzierzynie-Koźlu skazał Marka K. na osiem miesięcy więzienia w zawieszeniu na trzy lata i dozór kuratora w okresie próby. Sąd zastosował nadzwyczajne złagodzenie kary uznając, że choć doszło do przestępstwa współżycia z małoletnią, romscy małżonkowie tworzą zgodny, oparty na uczuciu związek i mają dziecko, o które się troszczą.

Według Stowarzyszenia Romów w Polsce, organy sprawiedliwości ze "zbytnią dosłownością" zinterpretowały w tym wypadku kwestię wynikającą z powszechnej praktyki wczesnego zamążpójścia romskich kobiet. Zdaniem Stowarzyszenia, wczesne małżeństwa - jako element wielowiekowej tradycji - są głęboko zakorzenione w romskiej świadomości.

Kwiatkowski wskazał na zapis ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych, definiujący te mniejszości jako grupy obywateli "w sposób istotny odróżniające się od pozostałych obywateli językiem, kulturą lub tradycją". Jego zdaniem, zapis ten powinien zostać zastosowany właśnie do przypadku Marka K.

"Stowarzyszenie Romów w Polsce jako reprezentant interesów społeczności romskiej nie zamierza ingerować w procedurę prawną, chce jednak podkreślić, że przy rozpatrywaniu tego typu spraw winna być zachowana daleko posunięta elastyczność i zrozumienie dla romskiej specyfiki etniczno-kulturowej" - napisał prezes Stowarzyszenia.

Dodał, że w przypadku Romów wszczynanie postępowań karnych w sprawach dotyczących obcowania płciowego z osobami poniżej 15 roku życia jest realnym zagrożeniem dla romskiej tradycji. Godzi też w dobro romskich rodzin, które funkcjonują w normalny, prawidłowy sposób, a kontakty intymne są tylko jednym z przejawów ich funkcjonowania.

"Jako obywatele państwa polskiego jesteśmy zobowiązani respektować obowiązujące w jego granicach prawo, z drugiej stronny prawo winno także uwzględniać w swoich praktykach odrębność naszej kultury i tradycji. Sprawa ta może więc być przyczynkiem do podjęcia działań legislacyjnych celem usunięcia sprzeczności pomiędzy prawem stanowionym, a prawem zwyczajowym" - ocenił Kwiatkowski. (PAP)

mtb/ wkr/ rod/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)