Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Stowarzyszenie Weteranów Pracy apeluje o system opieki dla seniorów

0
Podziel się:

O stworzenie systemu opieki dla seniorów, ułatwienie dostępu do opieki
zdrowotnej, skrócenie kolejek w szpitalach - apeluje Stowarzyszenie Weteranów Pracy w piśmie do
władz państwowych oraz do związków emerytów i rencistów.

O stworzenie systemu opieki dla seniorów, ułatwienie dostępu do opieki zdrowotnej, skrócenie kolejek w szpitalach - apeluje Stowarzyszenie Weteranów Pracy w piśmie do władz państwowych oraz do związków emerytów i rencistów.

O piśmie poinformował w czwartek na konferencji prasowej w Sejmie sekretarz generalny Stowarzyszenia Krzysztof Zwoliński. Konferencję zorganizowano w przerwie odbywającej się w Warszawie innej konferencji, dotyczącej sytuacji seniorów w Europie.

"Chcemy, aby władze państwowe i wszystkie partie polityczne zwróciły uwagę na problemy seniorów, których w naszym kraju jest kilka milionów" - powiedział Zwoliński. "Seniorzy chcą m.in. rozszerzania zakresu świadczeń zdrowotnych, dostępu do uniwersytetów trzeciego wieku" - zaznaczył.

Wśród postulatów znalazła się m.in. aktywizacja społeczna tej grupy; tworzenie klubów zainteresowań, miejsc spotkań, podejmowanie prac społecznie użytecznych, np. wolontariatu. "Chcemy też, aby emeryci i renciści mieli możliwość przedłużania aktywności zawodowej" - powiedział Zwoliński. "Ludzie w starszym wieku nie powinni być sami: stąd pomysł stworzenia dla nich całodobowej opieki" - dodał.

Zwrócił też uwagę, że emerytury i renty seniorów w Polsce w porównaniu do świadczeń w Europie są niższe, dlatego - jak zaznaczył - konieczna jest systematyczna ich waloryzacja. Jak powiedział wiceprzewodniczący SLD Longin Pastusiak, konieczne jest zwrócenie większej uwagi przez partie polityczne na politykę wobec seniorów.

Stowarzyszenie Weteranów Pracy jest organizacją seniorów, afiliowaną przy SLD. Obecnie - jak podała organizacja - w Polsce jest około 9 mln ludzi starszych.

W 1950 roku na całym świecie żyło około 200 milionów osób w wieku powyżej 60 lat, dziś jest ich 500 milionów. Według demografów do 2020 roku liczba seniorów ma wynieść miliard, a pięć lat później - 1,2 mld. W 2020 roku średnia długość życia wyniesie 73 lata. (PAP)

edom/ itm/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)