Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Strajk w paryskich podstawówkach przeciwko reformie

0
Podziel się:

To pierwszy sprawdzian dla nowego ministra oświaty Vincenta Peillona - komentuje AFP.

Strajk w paryskich podstawówkach przeciwko reformie
(ell brown/CC/Flickr)

Nauczyciele szkół podstawowych w Paryżu strajkują przeciw wydłużeniu tygodnia nauki z czterech do czterech i pół dnia od początku przyszłego roku szkolnego. Dotychczas uczniowie w podstawówkach we Francji mieli wolne środy.

To pierwszy sprawdzian dla nowego ministra oświaty Vincenta Peillona - komentuje AFP.

Socjalistyczny rząd zdecydował, że od września 2013 roku ponownie wprowadzone zostanie 4,5 dnia nauki w tygodniu, a zajęcia będą odbywały się w środy rano. Gminy będą miały możliwość przesunięcia reformy na wrzesień 2014 roku lub przeniesienia lekcji ze środy na sobotni poranek.

W poniedziałek, wtorek, czwartek i piątek lekcje zostaną skrócone średnio o 45 minut, ale dzieci nie wyjdą wcześniej ze szkół. Będą uczestniczyły w zajęciach pozalekcyjnych, kulturalnych lub sportowych, organizowanych przez gminy przed lub po popołudniowych lekcjach.

Jak pisze agencja AFP, panuje powszechna zgoda co do konieczności powrotu do trwającego 4,5 dnia tygodnia nauki w szkołach podstawowych, z którego zrezygnowano w 2008 roku. Obecnie dni w szkole są bardzo intensywne, a rok szkolny jest zbyt krótki, co nie sprzyja nauce.

Powodem obecnego oporu wobec reformy są rozbieżne interesy nauczycieli, rodziców czy też polityków - tłumaczy AFP. Choć reforma ma być wprowadzona w Paryżu we wrześniu 2013 roku, to wciąż nie wiadomo, jakie zajęcia pozalekcyjne będą oferowane dzieciom.

We wtorek w 570 z 662 paryskich podstawówek strajkowało 90 proc. nauczycieli - podał główny związek zawodowy zrzeszający nauczycieli szkół podstawowych SNUipp-FSU. Krytykuje on _ pośpiech _ mera Paryża związany z wprowadzaniem reformy oraz _ dotkliwy brak przeszkolonych animatorów i lokali przystosowanych do wartościowych zajęć pozalekcyjnych _.

Czytaj więcej o sytuacji we Francji w Money.pl
Między Berlinem i Paryżem coraz bardziej iskrzy Francuskie media podkreślają, że pół wieku po zawarciu Traktatu przez de Gaulle'a i Adenauera, Niemcy i Francja to małżeństwo mimo woli.
Minister zapłacił pokojówce 1,5 mln dolarów W wyniku skandalu stracił stanowisko szefa MFW, szansę ubiegania się o fotel prezydenta i pozycję jednej z najbardziej wpływowych osób na świecie.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)