Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Stratfor: Szczyt w Wilnie nie dorasta do oczekiwań

0
Podziel się:

Sukcesy Rosji w zniechęcaniu Armenii i Ukrainy do zacieśnienia więzów z UE
utemperowały oczekiwania wobec wileńskiego szczytu Partnerstwa Wschodniego - ocenia amerykański
ośrodek badawczy Stratfor. Jak zauważa, na celowniku Moskwy jest też Mołdawia.

bEEgkteJ

Sukcesy Rosji w zniechęcaniu Armenii i Ukrainy do zacieśnienia więzów z UE utemperowały oczekiwania wobec wileńskiego szczytu Partnerstwa Wschodniego - ocenia amerykański ośrodek badawczy Stratfor. Jak zauważa, na celowniku Moskwy jest też Mołdawia.

"Sukcesy Moskwy kosztem Brukseli, zwłaszcza na Ukrainie i w Armenii (która pod presją Rosji zdecydowała się dołączyć do lansowanej przez nią Unii Celnej) ostudziły oczekiwania wobec tego, co szczyt może osiągnąć" - głosi komentarz ośrodka.

"Liczące się siły polityczne na Ukrainie, w Mołdawii i Gruzji będą sprzeciwiać się zdecydowanemu zwrotowi w stronę Brukseli, nawet jeśli w tych krajach uda się wygenerować znaczące publiczne poparcie dla proeuropejskiej orientacji" - prognozuje Stratfor.

bEEgkteL

Przypomina, że wcześniej Białoruś i Azerbejdżan sygnalizowały, że nie są zainteresowane Partnerstwem Wschodnim, którego głównymi filarami są umowy o stowarzyszeniu i wolnym handlu z UE, mające na celu zintegrowanie systemów prawnych, sądowniczych i gospodarczych w sześciu państwach PW z normami unijnymi. Następnie Armenia zapowiedziała we wrześniu, że dołączy do Unii Celnej. Ukraina w zeszłym tygodniu wstrzymała przygotowania do podpisania umowy stowarzyszeniowej, planowanego na szczycie w Wilnie.

Pozostawia to tylko Gruzję i Mołdawię, które mają w Wilnie parafować umowy. Jednak, jak zauważa Stratfor kraje te ustępują rozmiarem i polityczną rangą Ukrainie, a samo parafowanie niekoniecznie musi prowadzić do podpisania porozumień w przyszłości, czego przykładem jest Ukraina.

Stratfor zauważa, że Moskwa zwiększyła naciski na Mołdawię grożąc zamknięciem rosyjskiego rynku i odcięciem dostaw energii, co władze w Kiszyniowie muszą wkalkulować w rachunek korzyści i strat integracji z UE tak jak wcześniej zrobiły to Armenia i Ukraina.

Wśród przeszkód, z którymi boryka się Partnerstwo Wschodnie, oprócz nacisków Rosji, Stratfor wymienia także podziały wewnątrz samej UE. Partnerstwo jest ważniejsze dla Polski i Litwy, mniej dla Berlina i Paryża - wskazuje. Inne ograniczenia PW to względy polityki wewnętrznej w krajach partnerskich oraz podziały opinii publicznej - według ośrodka społeczne poparcie dla integracji europejskiej w Gruzji, Mołdowie i Ukrainie nie jest przytłaczające.(PAP)

bEEgkteR

asw/ awl/ ro/

bEEgktfm
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)