Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Straż Graniczna działa już od 19 lat

0
Podziel się

Ochrona zewnętrznej granicy Unii Europejskiej, zwalczanie przemytu,
przeciwdziałanie nielegalnej migracji oraz współpraca międzynarodowa - to główne zadania Straży
Granicznej. 16 maja mija 19 lat od powstania tej formacji.

bEgeGiQB

Ochrona zewnętrznej granicy Unii Europejskiej, zwalczanie przemytu, przeciwdziałanie nielegalnej migracji oraz współpraca międzynarodowa - to główne zadania Straży Granicznej. 16 maja mija 19 lat od powstania tej formacji.

SG została powołana 16 maja 1991 r. na podstawie ustaw: o ochronie granicy państwowej i o Straży Granicznej. Powstała z przekształcenia Wojsk Ochrony Pogranicza w formację o charakterze policyjnym.

Obecnie służy w niej 16 tys. funkcjonariuszy i 4 tys. pracowników cywilnych. Zorganizowana jest w 10 oddziałach, obejmujących terytorium całego kraju. SG wyposażona jest w ponad 50 łodzi (w tym dwa poduszkowce i dwa jachty szkolne). Formacja dysponuje także sześcioma samolotami i siedmioma śmigłowcami.

bEgeGiQD

Jak powiedział PAP komendant główny straży granicznej płk Leszek Elas, zmiana sytuacji geopolitycznej po 1989 roku i późniejsze - w 2007 roku - przystąpienie Polski do układu z Schengen spowodowały zmiany w systemie ochrony granic. W ciągu 19 lat działania Straż Graniczna przechodziła kolejne reorganizacje, przekształcając się stopniowo w pełni zawodową formację, złożoną z wysokiej klasy specjalistów z różnych dziedzin.

Funkcjonariusze SG otrzymywali z czasem nowe uprawnienia i zadania, w tym m.in. kontrolowanie legalności przebywania na terytorium Polski cudzoziemców i ich zatrudnienia, a także prowadzenia przez nich działalności gospodarczej. Na wschodniej granicy, która jest obecnie granicą zewnętrzną Unii, jak również w głębi kraju, m.in. na lotniskach, funkcjonariusze SG skupiają się na zwalczaniu przestępczości, przemytu czy nielegalnej migracji - powiedział Elas.

W 2009 roku na 68 przejściach granicznych odprawiono 27,6 mln osób. Przeprowadzono też 8,6 mln odpraw pojazdów osobowych, ciężarowych, autobusów. Zatrzymano ponad 3,4 tys. obywateli państw trzecich, którzy wbrew przepisom przekroczyli granicę. Nie zezwolono na wjazd do Polski z różnych powodów ponad 26 tys. cudzoziemcom.

Funkcjonariusze SG przeprowadzili też 3,6 tys. kontroli legalności pobytu cudzoziemców na terytorium Polski. W ich wyniku zatrzymano 1,5 tys. cudzoziemców, z których ponad 170 wydalono, a 820 zobowiązano do opuszczenia Polski.

bEgeGiQJ

W ub.r. szacunkowa wartość ujawnionych i zatrzymanych przez SG towarów pochodzących z przemytu wyniosła 117 mln zł. Wykryto m.in. papierosy o wartości 60 mln zł oraz alkohol o wartości 10 mln zł.(PAP)

gdy/ pz/ gma/

bEgeGiRe
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)