Notowania

pożar
03.01.2011 10:11

Straż pożarna: w sylwestrowy weekend w pożarach zginęło 16 osób

W sylwestrowy weekend w całym kraju doszło do 783 pożarów, w których zginęło 16 osób, 60 zostało rannych. Najtragiczniejszy był Nowy Rok - w 342 pożarach zginęło 9 osób, a 31 zostało rannych.

Podziel się
Dodaj komentarz

*W sylwestrowy weekend w całym kraju doszło do 783 pożarów, w których zginęło 16 osób, 60 zostało rannych. Najtragiczniejszy był Nowy Rok - w 342 pożarach zginęło 9 osób, a 31 zostało rannych. *

"To jeden z najtragiczniejszych świątecznych weekendów. Przykładowo w Nowy Rok 2010 r. doszło do większej niż obecnie liczby pożarów, o ponad 100. Zginęły w nich jednak 3 osoby, a 15 zostało rannych" - powiedział w poniedziałek PAP rzecznik komendanta głównego PSP Paweł Frątczak.

Jak dodał, do największej tragedii doszło w sobotę wieczorem w Eminowie (woj. łódzkie). W pożarze jednorodzinnego, drewnianego domu zginęło trzech mężczyzn. W tym samym województwie, Łaniętach całkowicie spaliło się poddasze w budynku wielorodzinnym. Trzy osoby zostały ranne, w tym dwoje dzieci, a z zagrożonych mieszkań trzeba było ewakuować 55 osób.

Do groźnych pożarów doszło w Szczecinie ( woj. zachodniopomorskie) - w bloku spaliły się dwa piętra, w sumie dziewięć mieszkań, i w Zabrzu (woj. śląskie), gdzie spalił się dach restauracji i hotelu "Klasyka". W tych dwóch przypadkach prawdopodobną przyczyną pożaru było nieumiejętne odpalanie petard.

Frątczak przypomniał, że w zimie do pożarów dochodzi często z powodów nieumiejętnego dogrzewanie się" - dodał rzecznik. "Możemy jedynie apelować o ostrożność i zachowywanie podstawowych zasad bezpieczeństwa" - podkreślił.

Przypomniał, że wszelkiego rodzaju grzejników nie można zostawiać włączonych po wyjściu z domu. Zaapelował też, by ustawiać je w odległości przynajmniej 50 cm od mebli, firanek, zasłon. "Jeśli wychodzimy z domu, nie zostawiajmy też włączonych lampek na choince" - dodał Frątczak.

Zaapelował o systematyczne sprawdzanie zarówno urządzeń grzewczych, jak i przewodów kominowych i wentylacyjnych. "Generalnie zasada jest taka, że jeśli ogrzewamy dom węglem lub drewnem, przewody kominowe i system grzewczy powinny być sprawdzane co trzy miesiące, a w przypadku gazu lub oleju opałowego - co pół roku. Co pół roku powinniśmy też sprawdzać przewody wentylacyjne" - dodał Frątczak.

Przypomniał też o zagrożeniu zatruciem tlenkiem węgla. "Pamiętajmy, że czad jest efektem niepełnego spalania paliwa w urządzeniach grzewczych. Następuje to w sytuacji, gdy nie ma dostarczonej odpowiedniej ilości tlenu, czyli np. gdy ograniczamy wymianę powietrza uszczelniając okna, drzwi przed zimnem czy zasłaniając kratki wentylacyjne. Sprawdzajmy więc instalacje i przewietrzajmy mieszkania" - zaapelował Frątczak.(PAP)

pru/ bos/

Tagi: pożar, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz