Notowania

Strefa Gazy pod ostrzałem. Izrael przechwycił rakiety

Premier Izraela nie wyklucza zintensyfikowania działań zbrojnych. Liczy na to, że Hamas i terrorystyczne organizacje zapłacą wysoką cenę.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/ EPA)

[aktualizacja: 10:58]

Izraelski system antyrakietowy Żelazna Kopuła przechwycił dwie rakiety, wystrzelone ze Strefy Gazy w kierunku Tel Awiwu - poinformowała policja. Premier Benjamin Netanjahu ostrzegł, że jest gotowy _ znacząco zintensyfikować operację _ w Gazie.

Wcześniej w Tel Awiwie czwarty dzień w rzędu ogłoszono alarm przeciwlotniczy. Jednocześnie zbrojne skrzydło rządzącego w Strefie Gazy Hamasu, brygady Ezedina al-Kasama, poinformowało, że wystrzeliło w kierunku Tel Awiwu dwie irańskie rakiety typu Fadżr.

Na cotygodniowym posiedzeniu rządu Netanjahu oświadczył, że izraelskie wojsko jest gotowe rozszerzyć ofensywę w Strefie Gazy. - _ Żołnierze są gotowi na każdą ewentualność _ - zaznaczył. - _ Oczekujemy, że Hamas i terrorystyczne organizacje zapłacą wysoką cenę (...) _ - ostrzegł Netanjahu. Nie sprecyzował, czy ma na myśli możliwą ofensywę lądową.

Przedstawiciel władz palestyńskich w Gazie powiedział agencji AFP, że _ prowadzone są poważne rozmowy _ między zbrojnymi grupami palestyńskimi i Izraelem w celu osiągnięcia rozejmu _ w niedzielę albo w poniedziałek _. Informację tę potwierdziły źródła egipskie, które mówią o _ intensywnych kontaktach ze wszystkimi stronami konfliktu _, których celem ma być jak najszybsze osiągnięcie zawieszenia broni.

W niedzielę w Izraelu ma przebywać francuski minister spraw zagranicznych Laurent Fabius, który ma zaproponować pomoc Francji przy wypracowywaniu rozejmu - poinformowało francuskie MSZ.

Rano izraelska armia prowadziła nowe naloty na Strefę Gazy. W ich wyniku w centralnej części tego terytorium zginęło 18-miesięczne dziecko, a jego dwaj bracia w wieku czterech i pięciu lat zostali ciężko ranni - poinformował rzecznik służb ratowniczych Hamasu.

W nocy z soboty na niedzielę zginęło dwoje innych dzieci - roczne i trzyletnie - w dwóch atakach w Bajt Lahija i Bajt Hanun na północy Strefy Gazy, przy granicy z Izraelem.

Miał miejsce też atak izraelskich samolotów bojowych na siedzibę telewizji Al-Quds w Strefie Gazy. Rannych zostało co najmniej sześciu dziennikarzy. Jeden z nich stracił nogę. Wszyscy trafili do szpitala w Gazie.

Świadkowie mówią o znacznym zniszczeniu budynku telewizji, mieszczącej się w Remal, w sąsiedztwie Gazy.

Od rozpoczęcia w środę operacji _ Filar obrony _, zapoczątkowanej zabiciem przez izraelskie siły szefa wojskowego skrzydła Hamasu Ahmeda al-Dżabariego, zginęło ok. 50 Palestyńczyków, w tym dziewięciu nieletnich, i trzech Izraelczyków. Rannych zostało 450 Palestyńczyków i 18 Izraelczyków.

Rozejm wciąż możliwy?

Według izraelskiego dziennika _ Haarec _, zapewnienie o możliwości wstrzymania ognia Netanjahu złożył w rozmowach telefonicznych z prezydentem USA Barackiem Obamą i szefową niemieckiego rządu Angelą Merkel. Warunkiem miałoby być wstrzymanie ostrzału Izraela,

Izraelskie lotnictwo dokonało w nocy z soboty na niedzielę kolejnych ataków na wybrane cele w Strefie Gazy - poinformowała niemiecka agencja dpa, dodając, że nie potwierdziły się tym samym wcześniejsze doniesienia o rozejmie.

Według agencji dpa, także palestyńskie grupy bojowe nie przerwały rakietowego ostrzału Izraela. Wymiana ognia oznacza, że nie potwierdziły się pogłoski o rozejmie, który miał wejść w życie o północy.

O takiej możliwości informowały izraelskie media. Także prezydent Egiptu Mohammed Mursi powiedział w sobotę wieczorem, że widzi szansę na szybkie wejście w życie zawieszenia broni w Strefie Gazy.

Reporterzy AlJazeery w Strefie Gazy (ang.):

Ostrzał także z Syrii

Izraelska artyleria odpowiedziała ogniem na ostrzelanie z terytorium Syrii izraelskiego pojazdu wojskowego na Wzgórzach Golan - poinformował w nocy z soboty na niedzielę rzecznik armii izraelskiej.

Rzecznik powiedział, że wystrzelone z terytorium Syrii pociski trafiły w izraelski pojazd, ale nikt nie odniósł obrażeń. Izraelska artyleria natychmiast odpowiedziała ogniem. - _ Cel został trafiony _ - zapewnił rzecznik.

W ostatnich dniach na kontrolowaną przez Izrael część Wzgórz Golan coraz częściej spadają pociski wystrzelone - najczęściej przypadkiem - z terytorium Syrii. W pobliżu granicy trwają starcia pomiędzy rebeliantami a wojskami reżimu prezydenta Baszara el-Asada.

Czytaj więcej w Money.pl
Życie tam zamiera. Słychać tylko bomby Sklepikarze poganiają ostatnich klientów, chcą zamykać sklepy. Zresztą tylko niewiele placówek handlowych jest czynnych w tych dniach.
Rakiety Hamasu spadły na Jerozolimę Izraelska armia mobilizuje tysiące żołnierzy. Na Izrael spadło już 300 rakiet wystrzelonych z terytorium Strefy Gazy, są ofiary.
Tagi: atak izraela na strefę gazy, izrael, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, pap
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz