Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Streker-Dembińska: księga potrzeb pacjenta - na początku listopada

0
Podziel się:

Tworzona przez SLD księga potrzeb polskiego pacjenta ma być gotowa w
pierwszych dniach listopada - zapowiedziała w poniedziałek Elżbieta Streker-Dembińska (SLD).
Posłanka odwiedza placówki zdrowotne w kraju, by zebrać opinie pacjentów na temat funkcjonowania
służby zdrowia.

Tworzona przez SLD księga potrzeb polskiego pacjenta ma być gotowa w pierwszych dniach listopada - zapowiedziała w poniedziałek Elżbieta Streker-Dembińska (SLD). Posłanka odwiedza placówki zdrowotne w kraju, by zebrać opinie pacjentów na temat funkcjonowania służby zdrowia.

Streker-Dembińska - która jest też wiceszefową sejmowej Komisji Zdrowia - powiedziała w poniedziałek w Szczecinie, że w październiku ma w planie wizyty w kilkunastu miejscowościach w kraju; w każdym miejscu - mówiła - pojawią się tablice, na których pacjenci będą mogli wpisywać swoje opinie i postulaty dotyczące opieki medycznej.

Na ich podstawie, przy współpracy z ekspertami, w tym lekarzami, powstanie księga potrzeb pacjenta, która ma trafić do szefowej resortu zdrowia Ewy Kopacz - zapowiedziała posłanka SLD.

Jak podkreśliła Streker-Dembińska dokument będzie także służył parlamentarzystom Sojuszu podczas prac nad ustawami zdrowotnymi, tak by mieli oni na uwadze również oczekiwania pacjentów.

Posłanka - która w Szczecinie wraz z kandydatem SLD na prezydenta miasta Jędrzejem Wijasem zbierała przed szpitalem dziecięcym opinie pacjentów - przyznała, że zbieranie wpisów do księgi "to akcja, w którą Sojusz idzie w ramach wyborów samorządowych, bo to również samorząd ma wpływ na funkcjonowanie placówek służby zdrowia na swoim terenie".

"Akcja wpisuje się w wybory samorządowe. Szczecin ma swoje problemy, np. likwidacja placówek zdrowia, brak lokali dla lekarzy rodzinnych" - dodał Wijas.

Sam kandydat wpisał na tablicy swoje dwa postulaty: zmniejszenia kolejek do lekarzy rodzinnych oraz równego dostępu do informacji o leczeniu dziecka dla obojga rodziców. Jak twierdził, nie zawsze jest on respektowany, ojciec jest czasami dyskryminowany. To - jak dodał - prymitywne myślenie o roli ojca w rodzinie.

Swoje wpisy umieszczali także szczecinianie. Na tablicy znalazły się m.in. wpisy o trudnościach w uzyskaniu skierowania do specjalistów, długich terminach oczekiwania na wizytę u nich.

Jak zapowiedziała minister zdrowia Ewa Kopacz, do końca października w Sejmie ma zostać złożony pakiet projektów 12 ustaw zdrowotnych, m.in. projekt ustawy o działalności leczniczej.(PAP)

epr/ mok/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)