Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Struktury miejskie PiS w Łodzi rozwiązane

0
Podziel się

#
dochodzi oficjalne potwierdzenie decyzji
#

bEhRKJWt

# dochodzi oficjalne potwierdzenie decyzji #

24.02. Warszawa (PAP) - Struktury miejskie PiS w Łodzi zostały rozwiązane - poinformował w czwartek PAP rzecznik PiS Adam Hofman. Ta decyzja Komitetu Politycznego PiS ma związek ze środowym głosowaniem łódzkich rajców, którzy przyjęli uchwały w sprawie zamiaru likwidacji 19 szkół w mieście.

Hofman powiedział, że z partii zostali wykluczeni ci radni PiS, którzy opowiedzieli się w środę za uchwałami w sprawie zamiaru likwidacji szkół.

bEhRKJWv

Z nieoficjalnych informacji PAP wynika, że decyzja ta objęła także wiceprezydenta Łodzi Krzysztofa Piątkowskiego, który przygotował projekty uchwał; poparli je radni PO i większość radnych PiS. Przeciw byli radni SLD.

W czwartek m.in. na temat sytuacji w Łodzi rozmawiał Komitet Polityczny PiS oraz Komitet Wykonawczy ugrupowania.

W łódzkiej Radzie Miejskiej jest dziewięciu radnych PiS. Według informacji PAP w środowym głosowaniu za likwidacją szkół opowiedzieli się radni: Czesław Telatycki, Mariusz Bogacz, Kazimierz Kluska oraz Elżbieta Bartczak.

Przeciwko głosowali Marek Michalik, Piotr Adamczyk, Jerzy Balcerek i Krzysztof Stasiak. Radna Bożena Jędrzejczak nie brała udziału w głosowaniach.

bEhRKJWB

Radny Marek Michalik powiedział wieczorem PAP, że nic nie wie na temat rozwiązania struktur PiS, ale - jak podkreślił - nie pełni on żadnych funkcji w partii. Zarówno przewodniczący PiS w Łodzi Czesław Telatycki, jak i prezes łódzkiego okręgu partii poseł Jarosław Jagiełło nie odbierali wieczorem telefonów komórkowych.

Jeszcze w czwartek po południu na konferencji prasowej prezydent miasta Hanna Zdanowska (PO) pytana o koalicję Platformy i PiS w łódzkiej radzie powiedziała, że "nie ma przesłanek, by twierdzić, że nie ma koalicji PO i PiS".

Środowemu głosowaniu w Łodzi towarzyszyły protesty nauczycieli, rodziców i uczniów.

Piątkowski jest odpowiedzialny we władzach miasta za oświatę. Według niego łódzka edukacja jest niedoinwestowana i potrzebuje pieniędzy m.in. na remonty. Zdaniem Piątkowskiego, w ostatnich czterech latach ubyło z łódzkich szkół prawie 9 tysięcy uczniów, a w tym samym czasie koszty utrzymania placówek oświatowych wzrosły o 165 mln zł.

bEhRKJWC

Zdaniem władz miasta likwidowane mają być placówki, które mają zbyt mało uczniów, bądź niespełniające norm bezpieczeństwa. Po ogłoszeniu tydzień temu zamiaru likwidacji 19 szkół, rozpoczęły się w nich protesty uczniów, nauczycieli i rodziców. Przeciwko likwidacji szkół protestuje także Związek Nauczycielstwa Polskiego.

Tej decyzji sprzeciwiło się także łódzkie PSL. Z kolei lider SLD w Łódzkiem Dariusz Joński w piśmie skierowanym do wojewody zwrócił uwagę, że przygotowany przez władze miasta projekt likwidacji i wygaszania szkół powstał m.in. "bez jakichkolwiek konsultacji ze środowiskiem nauczycieli, rodziców, kuratorium oświaty czy opinii związków zawodowych".

W czwartek delegacja uczniów, nauczycieli, przedstawicieli ZNP i radni lewicy spotkali się z wojewodą łódzkim Jolantą Chełmińską i przekazali jej pismo, w którym proszą o sprawdzenie - pod względem prawnym - uchwał łódzkiej Rady Miejskiej w sprawie likwidowanych szkół.

Wojewoda ma na to 30 dni od chwili, kiedy "taka uchwała trafi na jej biurko". Chełmińska w rozmowie z PAP przypomniała, że wojewoda "nie bada zasadności uchwały, a jedynie sprawdza ją pod względem prawnym".

bEhRKJWD

Tomasz Grodecki (PAP)

tgo/ hgt/ jaw/ szu/ la/ bk/

bEhRKJWW
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)