Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Styczeń: konieczna modyfikacja programu "Rodzina na swoim"

0
Podziel się

Program "Rodzina na swoim" trzeba zmodyfikować, by wsparcie budżetowe na
zakup mieszkań było kierowane do osób młodych, zamierzających mieć dzieci - mówił w czwartek w
Sejmie wiceminister Infrastruktury Piotr Styczeń.

bEitdYoR

Program "Rodzina na swoim" trzeba zmodyfikować, by wsparcie budżetowe na zakup mieszkań było kierowane do osób młodych, zamierzających mieć dzieci - mówił w czwartek w Sejmie wiceminister Infrastruktury Piotr Styczeń.

Styczeń odpowiadał na pytanie posła PO Macieja Orzechowskiego dotyczące zmian w programie "Rodzina na swoim". Ma to związek z projektem nowelizacji ustawy z 2006 r. wprowadzającej program.

Rządowy program "Rodzina na swoim" to program kredytowy, który ma ułatwić uzyskanie własnego mieszkania przez rodziny mniej zamożne. Umożliwia on spłacenie z budżetu połowy odsetek od kredytu mieszkaniowego przez pierwsze 8 lat jego spłacania. Jest to jednak możliwe tylko w przypadku zakupu lokalu o powierzchni do 75 metrów kwadratowych lub domu do 140 metrów kwadratowych.

bEitdYoT

Styczeń wyjaśnił, że program w swojej dotychczasowej wersji "wyczerpał oczekiwania rynku". "Uznaliśmy, że potrzebne są jego modyfikacje m.in. ze względu na konieczność poprawy efektywności działania programu i celowości wydawania środków budżetowych - przy budżecie, który nie może zaspokoić w pełni wszystkich wymagań rynku mieszkaniowego".

Zaznaczył, że najważniejsze jest, by program wspierał zakup mieszkań nowych i przede wszystkim dać tę szansę zakupu mieszkania na preferencyjnych warunkach ludziom dopiero zawierającym małżeństwa lub "funkcjonujących w ramach związku oczekującego dziecko czy też chcących mieć kolejne dziecko".

"Planujemy poszerzenie dostępu do programu +Rodzina na swoim+ o osoby samotne" - podkreślił podsekretarz stanu w MI. Wyjaśnił, że dla singli limit powierzchni użytkowej lokalu, którego zakup byłby wspierany z budżetu państwa ma wynieść maksymalnie 50 m kw, a dopłata dotyczyć tylko 30 m kw tego lokalu.

Styczeń poinformował, że od wejścia w życie programu "Rodzina na swoim", tj. od 2006 r., do 30 czerwca 2010 r. udzielono w jego ramach 59 tys. 287 kredytów. Ich łączna kota to prawie 10 mld zł.

bEitdYoZ

W czwartkowym komunikacje Bank Gospodarstwa Krajowego podał, że w czerwcu 2010 roku, w ramach programu "Rodzina na swoim", udzielono kredytów za prawie 664 mln zł; w tym czasie skorzystało z niego ponad 3,5 tys. osób.

W ciągu sześciu miesięcy 2010 roku udzielono ponad 17,7 tys. kredytów o łącznej kwocie 3,2 mld zł. Najwięcej kredytów udzielono w czerwcu i w marcu.

Kredyt w ramach programu "Rodzina na swoim" jest dostępny w 19 bankach.(PAP)

awk/ pr/ ana/ bos/ mow/

bEitdYpu
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)