Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Stypendia dla zdolnych uczniów od Polonii kanadyjskiej

0
Podziel się:

21 uczniów z Radomia i województwa mazowieckiego, pochodzących z niezamożnych
rodzin, uzdolnionych artystycznie, otrzymało we wtorek stypendia Fundacji "Polish Orphans Charity",
prowadzonej przez Polonię kanadyjską.

bEJmUMKZ

21 uczniów z Radomia i województwa mazowieckiego, pochodzących z niezamożnych rodzin, uzdolnionych artystycznie, otrzymało we wtorek stypendia Fundacji "Polish Orphans Charity", prowadzonej przez Polonię kanadyjską.

Fundacja już trzeci raz ufundowała stypendia dla uczniów z Radomia. Jednak - jak podkreślił przewodniczący stypendialnej kapituły Krzysztof Gajewski - w tym roku pomocą objęto dzieci i młodzież z całego Mazowsza. Na ten cel przeznaczono ponad 20 tys. dolarów kanadyjskich. Jedno stypendium wynosi ok. 1000 dolarów.

"Jedenaście stypendiów trafiło do młodych mieszkańców Radomia, a dziesięć do dzieci i młodzieży pochodzącej z innych miejscowości województwa mazowieckiego" - podał Gajewski.

bEJmUMLb

Dodał, że fundacja planuje także objąć pomocą stypendialną dzieci Polaków mieszkających na Wschodzie.

O stypendia mogli ubiegać się uczniowie uzdolnieni muzycznie, plastycznie, a także zajmujący się fotografią czy poezją.

Przyznane pieniądze stypendysta może wykorzystać na cele związane ze swym rozwojem artystycznym, np. na zakup instrumentu muzycznego, rzeczy potrzebnych do pracy twórczej, wydanie katalogu, zorganizowanie wystawy, czy opłacenie udziału w plenerze lub warsztatach artystycznych.

Jedną ze stypendystek została 18-letnia Nguyen Ha, uczennica liceum plastycznego w Radomiu, która chce rozwijać swe zdolności plastyczne, a w szczególności zainteresowania związane z architekturą wnętrz. Zapowiedziała, że za pieniądze ze stypendium będzie chciała kupić kosztowne materiały plastyczne.

bEJmUMLh

Z kolei 12-letnia uczennica szkoły muzycznej w Radomiu Klaudia Kowalik chce przeznaczyć pieniądze na zakup nowych skrzypiec, które będą jej potrzebne w gimnazjum muzycznym.

Po raz drugi stypendium Fundacji "Polish Orphans Charity" zdobyła uzdolniona wokalnie 18-letnia Ola Jeżak. Jak powiedziała PAP, poprzednie stypendium wykorzystała na zakup wyposażenia do domowego studia nagrań. Za pieniądze otrzymane w tym roku chce opłacić udział w warsztatach wokalnych lub kupić sprzęt muzyczny.

Najstarszym stypendystą został 34-letni Jerzy Ratyński, podopieczny warsztatów terapii zajęciowych, którego pasją - mimo bardzo poważnej wady wzroku - jest malowanie.

Fundacja "Polish Orphans Charity" powstała w 2000 r. w Kanadzie. Początkowo skupiała się głównie na zbieraniu pieniędzy na budowę w Radomiu Centrum Artystycznego dla uzdolnionych sierot. Od 2007 r. przyznaje także stypendia naukowe. Wybudowała w Polsce kilkadziesiąt placów zabaw. Wspiera też działalność polskich szpitali.

bEJmUMLi

Od 5 lat Fundacja "Polish Orphans Charity" organizuje w Kanadzie bale charytatywne, z których część pieniędzy przeznaczana jest na pomoc sierotom w całym świecie. (PAP)

ilp/ pz/ woj/

bEJmUMLC
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)