Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Tomasz Zalewski
|

Sukcesy w walce z wyciekiem ropy w Zatoce Meksykańskiej

0
Podziel się:

75 proc. ropy, która wyciekła, zostało zebrane, albo wyparowało.

Sukcesy w walce z wyciekiem ropy w Zatoce Meksykańskiej
(BP plc)
bFdPBXQR

*Administracja USA ogłosiła optymistyczny raport o skutkach katastrofy ekologicznej w Zatoce Meksykańskiej. Tymczasem koncernowi BP udał się kolejny etap prac w celu ostatecznego zatamowania wycieku ropy. *

75 procent ropy, która wyciekła po wypadku i awarii urządzenia wiertniczego 20 kwietnia, wyparowało, zostało przechwycone, zebrane z powierzchni wody lub spalone - powiedziała w telewizji ABC News doradczyni Białego Domu ds. energetyki Carol Browner.

Pozostałe 25 procent z 172 milionów galonów ropy (1 galon - 3,75 l), czyli 43 mln galonów, to wciąż prawie czterokrotnie więcej ropy, niż wyciekło jej w wyniku innej katastrofy ekologicznej, na Alasce w 1989 r., po wypadku tankowca _ Exxon Valdez _.

bFdPBXQT

W raporcie rządowym ocenia się, że ropa, która pozostaje jeszcze w wodzie lub na brzegu zatoki, może stworzyć pewne problemy ekologiczne. Większość jednak utrzymuje się w postaci cienkiej plamy na powierzchni wody lub w postaci rozproszonej pod powierzchnią i zdaniem naukowców szybko ulega rozcieńczeniu. Raport sugeruje, że straty ekologiczne są dużo mniejsze, niż się początkowo obawiano.

We wtorek specjaliści z BP - koncernu, który dzierżawił urządzenie wiertnicze i prowadził wiercenia - przystąpili do procedury zwanej _ static kill _. Polega ona na wpompowywaniu mułu do uszkodzonego wierzchołka szybu położonego 1,6 km pod powierzchnią zatoki - miejsca wycieku - aby zmusić ropę do _ powrotu _ do złoża.

Po ośmiu godzinach tych prac BP ogłosiło w środę nad ranem (czasu lokalnego), że zakończyły się one sukcesem. BP zamierza teraz zacementować szyb i czeka na zielone światło od rządu amerykańskiego.

bFdPBXRu
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)