Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
tvn
18.06.2006 23:37

Superwizjer TVN: w grze o prywatyzację PZU uczestniczyli politycy, biznesmeni, służby specjalne

W grze o prywatyzację PZU uczestniczyli wpływowi polscy politycy, służby specjalne, biznesmeni - twierdzą reporterzy programu "Superwizjer" wyemitowanego w niedzielę wieczorem przez TVN. Zwracają uwagę na znaczącą rolę byłego premiera Marka Belki przy prywatyzacji spółki.

Podziel się
Dodaj komentarz

*W grze o prywatyzację PZU uczestniczyli wpływowi polscy politycy, służby specjalne, biznesmeni - twierdzą reporterzy programu "Superwizjer" wyemitowanego w niedzielę wieczorem przez TVN. Zwracają uwagę na znaczącą rolę byłego premiera Marka Belki przy prywatyzacji spółki. *

Według autorów reportażu "Gra o PZU", sprzedaży akcji tej spółki konsorcjum niewielkiego BIG Banku i holenderskiej firmy Eureko towarzyszyła seria nadużyć i polityczna gra, dzięki której "dobrze ustosunkowane" kręgi biznesowe mogły liczyć na potężne zyski. W aferę - przekonują - zamieszani są ludzie, którzy piastowali najważniejsze urzędy państwowe, w tym ministrowie kolejnych rządów, a także prezesi banków i biznesmeni. Jak dodają, za sznurki od początku pociągali ludzie ze służb specjalnych.

Jedną z kluczowych ról w tej grze miał odegrać Marek Belka. Przypomniano, że podczas początków prywatyzacji PZU był on członkiem rady nadzorczej BIG Banku Gdańskiego (dziś Bank Millennium), członkiem Rady ABN Amro oraz społecznym doradcą ekonomicznym prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego. ABN Amro Bank Polska (należący do grupy ABN Amro) był zaś doradcą prywatyzacyjnym ministra skarbu Emila Wąsacza przy prywatyzacji PZU.

W ubiegłym roku przed komisją śledczą Belka ocenił, że doradzanie prezydentowi oraz jednoczesne pełnienie funkcji w Międzynarodowej Radzie Doradczej ABN Amro i radzie nadzorczej BIG Banku Gdańskiego nie stwarzało konfliktu interesów, ani konfliktu etycznego. Zdaniem reporterów, dokumenty do jakich dotarli świadczą jednak, że umowa jaką zawarł on z ABN Amro precyzyjnie zakreślała zakres jego obowiązków, do których należało "doradztwo nad projektem prywatyzacyjnym", a sprawa PZU - jak twierdzą - była jedynym projektem prywatyzacyjnym, w którym uczestniczył ten bank.

W jednej z przytoczonych w filmie rozmów były oficer wywiadu mówi: "Całą sprawę prywatyzacji PZU pilotuje Belka i to on jest tą osobą, z którą należy dokonywać wszelkich ustaleń".

W filmie pojawili się również inni wpływowi politycy ostatnich lat. Reporterzy próbowali znaleźć odpowiedzi pytania: dlaczego w decydującym dla prywatyzacji PZU momencie Marian Krzaklewski i inni polscy politycy spotykali się w Portugalii z szefem Eureko Joao Talone? Jak wyglądały kulisy aresztowania Grzegorza Wieczerzaka? Jaką rolę w całej aferze odegrały służby specjalne? (PAP)

ktt/ pz/

Tagi: tvn, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz