Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Surmacz: każdy obywatel może złożyć pozew cywilny wobec dziennikarzy

0
Podziel się:

Każdemu obywatelowi - także konstytucyjnym
ministrom rządu RP - przysługuje prawo do złożenia pozwu cywilnego
wobec dziennikarzy i wydawców, którzy przez publikacje
nieprawdziwych informacji naruszyli jego dobre imię i godność
osobistą - przypomniał w czwartek w Sejmie wiceminister spraw
wewnętrznych i administracji Marek Surmacz.

Każdemu obywatelowi - także konstytucyjnym ministrom rządu RP - przysługuje prawo do złożenia pozwu cywilnego wobec dziennikarzy i wydawców, którzy przez publikacje nieprawdziwych informacji naruszyli jego dobre imię i godność osobistą - przypomniał w czwartek w Sejmie wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Marek Surmacz.

Wiceminister odpowiadał na pytanie posła Jana Jaroty (LPR) o to, jakie konsekwencje zamierza wyciągnąć rząd wobec osób, które "bez dostatecznej wiedzy własnej zdecydowały się opublikować fałszywe informacje prasowe na temat konstytucyjnych członków rządu".

Surmacz poinformował, że "rząd nie zamierza podejmować działań" przeciwko osobom, o jakie pytał poseł LPR.

Dodał, że możliwość podjęcia działań o charakterze prawnym istnieje tylko wówczas, jeśli zaistnieje przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego. "Gdyby jakaś publikacja rzeczywiście w swej treści czy w wyrazie zawierała znamiona przestępstw, to są w Polsce organy, które w związku z tym z urzędu podejmują ściganie" - zaznaczył Surmacz.

Wiceminister podkreślił, że "konstytucyjnie gwarantowana wolność słowa i wolność prasy oraz szczegółowe regulacje ustawowe dopuszczają możliwość publikowania w mediach informacji także nieprawdziwych".

Przypomniał, że prawo prasowe zawiera jednak przepisy, które ograniczają możliwość błędu dziennikarskiego, na przykład przez nałożenie na autora publikacji obowiązku dochowania rzetelności i szczególnej staranności w przygotowywaniu materiałów dziennikarskich lub przez nałożenie na wydawców obowiązku publikowania sprostowań błędnie podanych informacji.

Zwrócił uwagę, że Prawo prasowe, uchwalone w 1984 r., odbiega od dzisiejszych standardów demokratycznego państwa, dlatego rząd rozważa podjęcie prac nad jego nowelizacją.

Jarota pytał także, czy MSWiA ma informacje, "czy dziennikarze, którzy opublikowali nieprawdziwe informacje, nie działali na czyjeś zlecenie".

Surmacz wyjaśnił, że minister SWiA "nie posiada żadnych informacji na temat ewentualnych zleceniodawców czy inspiratorów publikacji, zawierających nieprawdziwe informacje".(PAP)

bpi/ mok/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)