Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Suwałki: Rok 2010 - Rokiem Marii Konopnickiej

0
Podziel się

Rok 2010 będzie w Suwałkach (Podlaskie) rokiem poświęconym Marii
Konopnickiej. W tym roku mija setna rocznica śmierci poetki, urodzonej w Suwałkach.

bEhOBeJN

Rok 2010 będzie w Suwałkach (Podlaskie) rokiem poświęconym Marii Konopnickiej. W tym roku mija setna rocznica śmierci poetki, urodzonej w Suwałkach.

Jak poinformował PAP rzecznik prezydenta Suwałk, Jarosław Filipowicz, miejskie instytucje kulturalne przygotowują szereg rocznicowych wystaw, koncertów, spotkań literackich i konkursów recytatorskich. Zaplanowano także specjalne programy medialne i konferencje poświęcone twórczości poetki.

Z okazji 100. rocznicy śmierci poetki mieszkańcy Suwałk doczekają się nowego pomnika Konopnickiej. Obecny kamienny monument, który stoi w parku w centrum miasta, jest mocno zniszczony. W jego miejsce ma stanąć pomnik z brązu. Miasto wyda na ten cel ok. 100 tys. zł. Stary pomnik trafi do Muzeum im. Marii Konopnickiej.

bEhOBeJP

Wydana zostanie także płyta z pieśniami Marii Konopnickiej, śpiewanymi przez dzieci z Suwałk. Miasto uruchomi również specjalną stronę internetową www.konopnicka2010suwalki.pl, gdzie znajdą się informacje o twórczości poetki oraz o imprezach organizowanych w ramach Roku Marii Konopnickiej.

Maria Konopnicka - poetka i nowelistka okresu realizmu, publicystka, tłumaczka i działaczka na rzecz praw kobiet - urodziła się w 1842 roku w Suwałkach, zmarła 8 października 1910 r. we Lwowie. (PAP)

bur/ hes/ gma/

bEhOBeKq
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)