Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Świat Książki: zmiany przy zachowaniu profilu wydawnictwa

0
Podziel się:

Wydawnictwo Świat Książki, które ma obecnie nowego właściciela, czekają
zmiany, m.in. rezygnacja ze sprzedaży katalogowej, powstanie nowego sklepu internetowego.
"Zasadnicza linia wydawnicza pozostanie jednak niezmieniona" - zapowiedział w rozmowie z PAP Janusz
Arsłanowow.

Wydawnictwo Świat Książki, które ma obecnie nowego właściciela, czekają zmiany, m.in. rezygnacja ze sprzedaży katalogowej, powstanie nowego sklepu internetowego. "Zasadnicza linia wydawnicza pozostanie jednak niezmieniona" - zapowiedział w rozmowie z PAP Janusz Arsłanowow.

W grudniu niemiecka grupa wydawnicza Verlagsgruppe Weltbild, właściciel jednego z największych polskich wydawnictw - Świata Książki, ogłosiła decyzję o wycofaniu się z polskiego rynku i zamiarze znalezienia nabywcy poszczególnych aktywów firmy. W zeszły piątek podano, że do końca marca sieć ponad 30 księgarń Weltbildu zostanie przejęta przez spółkę Dressler. We wtorek ogłoszono, że prawa własności do Świata Książki, jego licencji wydawniczych oraz marki nabyła wrocławska oficyna wydawnicza Bukowy Las.

Janusz Arsłanowow, prezes Bukowego Lasu, nowy właściciel Świata Książki, zapowiada, że nie dojdzie do połączenia tych dwu wydawnictw. "Nie będzie fuzji, te dwie instytucje pozostaną autonomiczne" - powiedział Arsłanowow, zapowiadając jednocześnie pewne zmiany w Świecie Książki.

"Przede wszystkim Świat Książki musi mieć zagwarantowany rynek zbytu. Po utracie takich ważnych elementów grupy Weltbild jak katalog czy sieć księgarń wydawnictwo mogłoby mieć duże problemy z utrzymaniem się na rynku. Dlatego jeszcze zanim pojąłem rozmowy o zakupie Świata Książki od Weltbildu, sprawdziłem, czy na rynku znajdzie się możliwość sprzedaży przyszłej produkcji wydawniczej. Dlatego właśnie moim partnerem w tym przedsięwzięciu stał się największy dystrybutor i hurtownik wydawniczy, czyli Firma Księgarska Olesiejuk z Warszawy. Oznacza to, że Świat Książki rezygnuje ze sprzedaży katalogowej. Ta część działalności była zresztą bardzo niedochodowa" - mówił Arsłanowow.

Nowy właściciel myśli też o rozwinięciu sprzedaży przez internet. "Nie będzie to jednak sklep tworzony na bazie Weltbild.pl, czyli tego sklepu internetowego, który należał dotąd do Świata Książki. Przejmując wydawnictwo zakupiłem również prawa do używania nazwy Świat Książki i przyszły sklep internetowy będzie działał pod tym właśnie szyldem" - zapowiada prezes Bukowego Lasu.

Gdy w grudniu ogłoszono, że Weltbild wycofuje się z Polski, inni wydawcy wyrażali obawy przed realizacją scenariusza, w którym spore zapasy magazynowe publikacji Świata Książki zasilają tzw. tanie księgarnie, co mogłoby zachwiać rynkiem polskich nowości wydawniczych. Arsłanowow podkreśla, że tryb pozbywania się zapasów Świata Książki nie zależy od niego. "Kupiłem tylko wydawniczą część Weltbildu - markę, licencje, prawa autorskie i wszystko, co jest z tym związane. Natomiast zapas książek wydanych i wycofywanych ze sprzedanej sieci księgarń kupiła Firma Księgarska Olesiejuk. Nie mam bezpośredniego wpływu na los tych książek. Oczywiście będziemy negocjować, być może dogadamy się jakoś, co do trybu wyprzedaży - bo podejrzewam, że oni jednak zamierzają wyprzedawać te zapasy. Ale myślę, że obawy innych wydawców są jednak nieco na wyrost i skala tych wyprzedaży nie będzie aż tak dramatyczna i szkodliwa dla rynku. Uważam, że polski rynek książki jest na tyle duży, że każdy ciekawy tytuł znajdzie nabywców" -
powiedział Arsłanowow.

Nowy właściciel Świata Książki chce zrealizować plan wydawniczy przygotowany na 2013 rok, na który przewidziano m.in. publikację nowych książek Janusza Głowackiego, Manueli Gretkowskiej. Zamierza też utrzymać przy Świecie Książki grono związanych z wydawnictwem polskich pisarzy. "Uważam, że w Polsce brakuje polskiej literatury, jesteśmy zalani tłumaczeniami. W.A.B. czy Fabryka Słów to przykłady wydawców, którzy bardzo skorzystali na publikowaniu dzieł polskich autorów. Na pewno w ofercie Świata Książki, tak jak dotąd, będzie miejsce dla literatury masowej, popularnej, lekkiej, także polskiej sensacji i kryminału" - dodał Arsłanowow.

Wydawnictwo Świat Książki rozpoczęło działalność na polskim rynku w 1994 r. Do końca 2011 r. ukazało się w nim ponad 6500 tytułów w łącznym nakładzie przekraczającym 65 mln egzemplarzy. Najbardziej spektakularnym sukcesem było opublikowanie "Mitologii Greków i Rzymian" Zygmunta Kubiaka, która rozeszła się w nakładzie pół miliona egzemplarzy. Nakładem Świata Książki ukazywały się tytuły takich autorów jak: Jerzy Pilch, Janusz Głowacki, Hanna Krall, Władysław Bartoszewski. W czerwcu 2011 r. firmę, prowadzoną dotąd przez koncern Bertelsmann Media, przejął koncern Weltbild.

W 2012 r. firma opublikowała łącznie ok. 500 książek (licząc zarówno nowości, jak i wznowienia). Wśród polskich pisarzy, których książki wydał Świat Książki znaleźli się: Manuela Gretkowska, Marek Bieńczyk, Michał Witkowski i Sylwia Chutnik. Przychody ze sprzedaży książek w 2011 r. sięgały 112 mln zł (jak szacują autorzy publikacji "Rynek Książki w Polsce 2011"). (PAP)

aszw/ abe/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)